Անհեթեթ են բոլոր այն մեկնաբանությունները, թե ՀՀ վարչապետը իր այն դիրքորոշմամբ, որ չի կարող ներկայացնել Արցախի ժողովրդին, քանի որ Արցախի ժողովուրդը Հայաստանի ընտրություններին չի մասնակցում, չի քվեարկում և, ուրեմն ՀՀ վարչապետը չի մտնում Արցախի ժողովրդին ներկայացնելու լիազորություն ունեցող անձանց շրջանակի մեջ, դրանով իրենց ուսերից թոթափում է պատասխանատվությունը եւ այն դնում են Արցախի իշխանության կամ ժողովրդի վրա: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 12-ին, Ստեփանակերտում Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգությոն խորհուրդների համատեղ նիստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Որեւէ շահարկման տեղ չթողնելու համար հարկ եմ համարում ընդգծել՝ Հայաստանի Հանրապետությունը եղել է, կա եւ կմնա Արցախի անվտանգության թիվ մեկ երաշխավորը եւ կշարունակի իր ներգրավվածությունը խաղաղության գործընթացում»:
Փաշինյանի խոսքով, հաջորդ կարեւորագույն հարցը, որին անհրաժեշտ է պատասխանել, հետեւյալն է՝ իսկ Հայաստանի կառավարություն ընդունո՞ւմ է արդյոք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջ քաշվող 3 սկզբունքները եւ 6 տարրերը՝ որպես բանակցային գործընթացի հիմք:
«Սա իսկապես կարեւորագույն հարց է, բայց այս հարցին ի պատասխան մենք կարիք ունենք կարեւոր պարզաբանումների: Իսկ ի՞նչ կարող են նշանակել այդ սկզբունքները գործնականում, եւ ո՞ւմն է դրանք մեկնաբանելու իրավունքը: Սա կարեւոր է, որովհետեւ այն, ինչպես այդ սկզբունքները մեկնաբանում է Ադրբեջանը, մեզ համար անընդունելի է: Մենք, իհարկե, կարող ենք հանդես գալ այդ սկզբունքների սեփական մեկնաբանությամբ, բայց դա անիմաստ է, որովհետեւ մեր նպատակը ոչ թե լեզվակռիվն է, այլ արդյունավետ բանակցային գործընթացը: Եվ հետեւաբար, բանակցային գործընթացի հիմք պետք է դառնան տարընթերցումների տեղիք չտվող արձանագրումները: Բայց համանախագահների կողմից առաջարկված սկզբունքները, տարրերը, ինչպես արդեն նշեցի, վերջին 10 տարիներին ամենատարբեր եւ ամենատարածական մեկնաբանությունների տեղիք են տվել, եւ հետեւաբար, առաջիկա բանակցային գործընթացի կարեւորագույն նպատակը պետք է լինի այսպես ասած հիմնական հասկացությունների՝ 3 սկզբունքների եւ 6 տարրերի պարզաբանումը, եւ մենք պատրաստ ենք նաեւ այսպիսի խոսակցության»,-ասել է ՀՀ վարչապետը:

Все комментарии относительно того, что премьер-министр Армении хочет скинуть с себя груз ответственности, заявляя о том, что он не может представлять народ Карабаха, тем самым все перекладывая на плечи властей и народа НКР, просто нелепые. Об этом заявил на совместном заседании советов безопасности Армении и Карабаха в Степанакерте 12 марта премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он, в частности, подчеркнул: «Для недопущения каких-либо спекуляций считаю необходимым заявить: Республика Армения была, есть и будет гарантом безопасности Карабаха номер один и продолжит свое участие в мирном процессе». Далее Пашинян заявил, что необходимо ответить на следующий важнейший вопрос: а принимает ли кабмин Армении 3 принципа и 6 элементов, предложенных сопредседателями Минской группы ОБСЕ в качестве основы для переговорного процесса? «Это, действительно, важнейший вопрос, и мы нуждаемся в разъяснениях. А что эти принципы могут означать на практике, и кто имеет право их комментировать? Это важно, поскольку то, как эти принципы интерпретирует Азербайджан, для нас просто неприемлемо. Мы, конечно, можем выступать со своими собственными комментариями относительно данных принципов, но это бесполезно, поскольку наша цель отнюдь не в словесной перепалке, а в эффективном переговорном процессе. И, следовательно, основой для переговорного процесса должны стать заявления, не дающие повод для разночтений. Но предложенные сопредседателями принципы, элементы породили самые разные толкования за последние 10 лет. И, следовательно, главнейшей целью ближайшего переговорного процесса должны стать так называемые основные понятия – разъяснения 3 принципов и 6 элементов. Мы готовы и к такому разговору», - сказал глава Правительства Армении.