ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական Հանձնաժողովում մարտի 14-ին տեղի է ունեցել քննարկում Արցախի հանրապետության գործընկերների հետ՝ հայկական երկու պետություններում մրցակցային միջավայրի բարելավմանն ուղղված քայլերի իրականացման շուրջ:
ՀՀ ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանն իր խոսքում նշել է, որ երկու մրցակցային մարմինների համագործակցությունը հատկապես վերջին տարիներին զարգանում է շատ ակտիվ եւ արդյունավետ, իսկ կատարված աշխատանքները տեսանելի կերպով դրական են անդրադարձել մի շարք ոլորտների վրա. «Մեր համատեղ աշխատանքի արդյունքում իսկապես արձանագրել ենք լուրջ հաջողություններ, ունեցել էական ձեռքբերումներ, սակայն, պետք է նշեմ, որ ստացված արդյունքները մեզ համար դեռեւս բավարար չեն:
Կան նոր նախանշված ծրագրեր, կարեւոր ուղղություններ, որոնց իրականացմանն էլ առաջիկա տարիներին կուղղենք մեր ջանքերը՝ գործարարության զարգացման համար ապահովելով առավել բարենպաստ մրցակցային միջացայր ››: Արցախի Հանրային ծառայությունները եւ տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող հանձնաժողովի նորանշանակ նախագահ՝ Միքայել Վիրաբյանը վստահեցրել է, որ նույն ակտիվությամբ կշարունակվի համագործակցությունը եւ կարվի առավելագույնը խնդիրների արդյունավետ լուծման ուղղությամբ: Հանդիպման ընթացքում հստակեցվել են ընթացիկ տարվա առաջնահերթությունները, նախանշվել են հատկապես այն ոլորտները, որոնց ուղղությամբ տարվող աշխատանքները լինելու են առաջնային:
Նշենք նաեւ, որ անցած տարիներին ՀՀ Մրցակցային մարմինը մշտապես աջակցել է Արցախի գործընկերներին ինչպես ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման, այնպես էլ համատեղ վարույթների իրականացման, փորձի եւ տեղեկատվության փոխանակման առումով: Արցախի գործընկերները կարեւորել են նաեւ այն հագամանքը, որ երկու Հանձնաժողովների միջեւ կնքված Համաձայնագրի շրջանակներում ՀՀ ՏՄՊՊՀ-ը իրենց մշտապես տրամադրել է առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մանրածախ գների մասին տեղեկատվություն, ինչը հնարավորություն է տվել համադրել եւ վերահսկել այն ապրանքների գները, որոնք ներմուծվում են ՀՀ-ից: Տեղեկատվության հիման վրա կատարած վերլուծությունները թույլ են տվել զսպել գների անհիմն բարձրացման միտումները Արցախում:

On 14 March, Armenia’s State Commission for the Protection of Economic Competition held a discussion with colleagues from the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic). The discussion was devoted to the implementation of actions aimed at improving the competitive environment in the two Armenian republics.
Chairman of the State Commission for the Protection of Economic Competition Artak Shaboyan stated that the cooperation between the two commissions for competition has particularly been developing very actively and effectively over the past years, and the completed activities have had a positive impact on several sectors. “We have really recorded serious achievements through joint efforts, but I must say that the results are not sufficient for us. There are new predetermined programs, and we will gear our efforts to implement those programs in the years to come and ensure a favorable competitive environment for the development of business.”
Newly appointed chairman of the Public Services and Economic Competition Regulatory Commission of Artsakh Mikayel Virabyan assured that the active cooperation would continue and that the Commissions would do their best to solve the problems effectively.
Over the past years, Armenia’s Commission has always supported the colleagues of Artsakh for institutional capacity-building, implementation of joint proceedings and the exchange of experience and information. The colleagues from Artsakh also attached importance to the fact that, within the scope of the Agreement concluded between the two Commissions, Armenia’s State Commission for the Protection of Economic Competition has always provided information on retail prices of first necessity items, and this has provided the opportunity to coordinate and oversee the prices of commodities that the Republic of Armenia imports. The analyses based on the information have allowed to curb the groundless inflation in Artsakh.