Մարտի 16-ին, ԱՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-մայոր Կարեն Աբրահամյանի նախագահությամբ անց է կացվել ՊԲ-ի ռազմական խորհրդի նիստ` նվիրված սպառազինության և տեխնիկայի վիճակին և ոլորտի աշխատանքների կազմակերպման հետագա բարելավման ուղիներին: Այս մասին հայտնում են ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Ռազմական խորհրդի աշխատանքներին մասնակցում էին բանակի հրամանատարի տեղակալները, շտաբի բաժինների և ծառայությունների պետերը, միավորումների, զորամասերի և գումարտակների հրամանատարները, բնագավառի հետ առնչվող զինվորական պաշտոնյաներ:
Ներածական խոսքում ներկայացնելով օրվա աշխատակարգը, բանակի հրամանատարը անդրադարձել է նաև տարածաշրջանային ու աշխարհաքաղաքական մարտահրավերներին, մասնավորապես նշելով, որ դրանց հաջողությամբ դիմագրավելու համար անհրաժեշտ է ռազմական տեխնիկան ու սպառազինությունը մշտապես պահել մարտունակ վիճակում և շարունակ կատարելագործել սպասարկման ու շահագործման մակարդակը:
Բանակի հրամանատարի սպառազինության գծով տեղակալ, գեներալ-մայոր Վյաչեսլավ Դանիելյանը ծավալուն անդրադարձ է կատարել սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի շահագործման, տեխնիկական սպասարկման, նորոգման ու հաշվառման, տեսադիտարկման համակարգերի վիճակին, առկա խնդիրներին ու ներկայացրել բարելավման ուղիները:
Այնուհետև ըստ առանձին ուղղությունների հնչել են հաշվետու զեկույցներ, որոնք վերաբերում էին տարբեր զորատեսակներում սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի վիճակին, միավորումներում և զորամասերում` նշված ոլորտի կազմակերպման աշխատանքներին, մարտական հերթապահությունում և մշտական տեղակայման վայրերում առկա զինամթերքի պահպանման, հաշվառման և գործընթացի վերահսկողության հարցերին, տեսադիտարկման համակարգերի վիճակին և հարակից այլ թեմաների:
Ընդհանրացնելով ելույթների, վերլուծական զեկույցների և քննարկումների արդյունքները, ՊԲ-ի հրամանատարը ներկաների ուշադրությունը հրավիրել է այն հիմնական խնդիրների վրա, որոնց կարևորությունը ընդգծվել է խորհրդի նիստի ընթացքում և հանձնարարել է համապատասխան պաշտոնատար անձանց, հետագա ծառայության ժամանակ հաշվի առնել բանակի հրամանատարության մոտեցումներն ու ռազմական խորհրդի որոշման դրույթները:

Сегодня, 16 марта, под председательством командира Армии обороны Минобороны Республики Арцах  генерал-майора Карена Абрамяна прошло заседание военного совета, посвященное состоянию вооружений и техники, а также путям дальнейшего улучшения работ в данной сфере. Об этом сообщили в пресс-службе Минобороны Республики Арцах.
В работах военного совета приняли участие заместители командира Армии обороны, начальники отделов штабов и служб, командиры соединений, воинских частей и батальонов, военные должностные лица, имеющие отношение к данной сфере.
Представив в своем вступительном слове рабочую повестку дня, командир армии коснулся также региональных и геополитических вызовов, в частности, отметив, что для эффективного противостояния им необходимо постоянно держать военную технику и вооружения боеспособными и совершенствовать уровень их обеспечения и эксплуатации.
В свою очередь заместитель командира армии по части вооружений, генерал-майор Вячеслав Даниелян в деталях затронул вопросы состояния эксплуатации вооружений и военной техники, технического обеспечения ремонта и учета, систем наблюдения, актуальных задач и представил пути их улучшения.
Затем прозвучали отчеты и доклады по отдельным направлениям, которые касались состояния вооружений и военной техники разных видов Вооруженных сил, работ по организации данной отрасли в соединениях и воинских частях, вопросов сохранения, учета и контроля боеприпасов, состояния систем наблюдения и других аналогичных тем.
Обобщая итоги выступлений, аналитических докладов и обсуждений, командир Армии обороны обратил внимание присутствующих на те основные вопросы, важность которых была подчеркнута в ходе заседания совета и поручил соответствующим должностным лицам в ходе дальнейшей службы принять во внимание подходы командирского состава и положения решения военного совета.