Ադրբեջանում  սկսվել է մի շարք դատապարտյալների համաներման կարգադրության իրականացումը, որը նախագահ Իլհամ Ալիեւը ստորագրել է մարտի 16-ին։
Ալիեւի այս առատաձեռն ժեստը ոչ մի կերպ «բարի կամքի ժեստ» չես անվանի։ Քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը ձեռք են բերել միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները։ Այդ որոշումը պատրաստվել է նախօրոք եւ նախագահի անձնական կամքը չէ, ինչի մասին ասել է ԱՊՀ երկրների գծով փորձագետ, քաղաքագետ Արկադի Դուբնովը։ Համաներումը պետք է օգնի փրկել երկիրը անցած տարվա «հայկական սցենարից», երբ իշխանությունը փոխվեց հեղափոխության արդյունքում, կարծում է Դուբնովը։
Համաներմամբ ազատ արձակված առողջապահության նախկին նախարար Ալի Ինսանովն ասել է. «Ես կարծում էի, թե ցմահ կմնամ բանտում։ Ես ազատ արձակվեցի դեմոկրատական Արեւմուտքի, Եվրոպայի, Եվրամիության, Եվրախորհրդի, ԱՄՆ-ի շնորհիվ։ Ձեռնաշղթաներս հանեցին ԱՄՆ կառավարությունն ու Կոնգրեսը, եվրոպական կառույցները»։
Համաներման պատճառների մասին միասնական կարծիք չկա։ Ոմանք դրանում ներսից, ինչպես նաեւ միջազգային հանրույթի կողմից ճնշման նշան տեսան, որը արդյունք տվեց։ Ոմանք կարծում են, թե Ալիեւն իսկապես որոշեց բարեփոխել իր խորապես բռնաճնշող կառավարությունը։ Իշխանությունների գործողությունները բացատրվում են Ադրբեջանում շարունակվող տնտեսական ճգնաժամով, միջազգային մեկուսացմամբ եւ հասարակության աճող դժգոհությամբ։ Համակարգային ճգնաժամն Ադրբեջանում եւ սոցիալ-տնտեսական լարվածությունը երկրում հասել են գագաթնակետին։
Ճնշման մշտական աղբյուրներից մեկն են Եվրամիության հետ բանակցությունները նոր համապարփակ երկկողմանի համաձայնագրի առիթով։ Բանակցությունների հաջորդ փուլը պետք է տեղի ունենա ապրիլի 4-ին։ ԵՄ-ը հետեւողականորեն պնդում է Բաքվում մարդու իրավունքների ոլորտում բարեփոխումների իրականացումը, ներառյալ քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելը։ ԵՄ-ը համաներման մասին հրամանն անվանել է «դրական քայլ», բայց ավելացրել է իր հայտարարությունում, որ «ապագայում եւս սպասում է նման քայլերի՝ Ադրբեջանի միջազգային պարտավորություններին համապատասխան»։ Բայց, չնայած համաշխարհային հանրության «դրական արձագանքին», Ադրբեջանում ճաղերի հետեւում են դեռ անարդարացիորեն դատապարտված 74 մարդիկ՝ ակտիվիստներ, լրագրողներ եւ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչներ։ Ադրբեջանում նախկինի պես գործում է բռնաճնշիչ օրենսդրությունը, որը ոչառեւտրային կազմակերպությունների գործունեությունը գրեթե անհնար է դարձնում, ներառյալ դրանց գրանցման եւ ֆինանսավորման ծանրաբեռնող պահանջները։ Ադրբեջանում առաջվա նման անհնար է մարդու իրավունքների պահպանման անկախ մոնիթորինգ անցկացնել։ Ավելի շուտ այս բարեփոխումը կոսմետիկ բնույթ է կրում։ Իշխանությունները հասկանում են բարեփոխումների անհրաժեշտությունը, բայց դրանում տեսնում են նաեւ առնվազն երկու սպառնալիք. երկրում, որտեղ կան տնտեսական ազատություններ, կառավարության իշխանությունը նվազում է, սա երկարաժամկետ վտանգն է։ Կա նաեւ կարժամկետ սպառնալիք. ցանկացած իրական բարեփոխում կարող է շոկ առաջացնել։ Այս պայմաններում իրական բարեփոխումները ինքնասպանություն կնշանակեին Ալիեւի կառավարության համար։

В Азербайджане началось исполнение распоряжения о  помиловании ряда осужденных, подписанное президентом Ильхамом Алиевым 16 марта.
Данный щедрый жест со стороны Алиева никак нельзя назвать «жестом добрый воли». Освобождения политзаключённых  добивались международные правозащитные организации. Это решение готовилось заранее и не является личной прихотью президента, о чем рассказал эксперт по странам СНГ, политолог Аркадий Дубнов. Помилование должно помочь спасти страну от «армянского сценария» прошлого года, когда власть сменилась в результате революции, считает Дубнов.
Вышедший по амнистии на свободу экс-министр здравоохранения Али Инсанов заявил: «Я полагал, что пожизненно будут оставаться в тюрьме. Я вышел на свободу благодаря усилиям демократического Запада, Европы, Европейского союза, Совета Европы, США. С меня сняли кандалы правительство и Конгресс США, европейские структуры».
Единого мнения о причинах амнистии нет. Некоторые усмотрели в этом признак давления изнутри, а также со стороны международного сообщества, дающий свои плоды. Кое-кто считает, что Алиев действительно решился реформировать свое глубоко репрессивное правительство. Действия властей объясняются продолжающимся в Азербайджане экономическим кризисом, международной изоляцией и растущим недовольством общественности. Системный кризис в Азербайджане и социально-экономическая напряженность в стране достигли пика.
Одним из постоянных источников давления являются переговоры с Евросоюзом по поводу нового всеобъемлющего двустороннего соглашения. Следующий раунд переговоров должен состояться 4 апреля. ЕС последовательно настаивает на проведении Баку реформ в сфере прав человека, включая освобождение политзаключенных. ЕС назвал указ об амнистии «положительным шагом», но добавил в своем заявлении, что «и в будущем ожидает аналогичных шагов в соответствии с международными обязательствами Азербайджана». Но, несмотря на «положительные отзывы» мировых сообществ, в Азербайджане за решеткой остаются еще как минимум 74 несправедливо заключенных в тюрьму человека: активисты, журналисты и оппозиционные политики. В Азербайджане по-прежнему действует репрессивное законодательство, которое делает деятельность некоммерческих организаций практически невозможной, включая обременительные требования касательно их регистрации и финансирования. Также в Азербайджане по-прежнему невозможно вести независимый мониторинг соблюдения прав человека. Скорее данная реформа носит косметический характер. Власти понимают необходимость реформ, но они также видят в этом как минимум две угрозы: в стране, где есть экономические свободы, власть правительства уменьшается - это долгосрочная опасность. Существует также краткосрочная угроза: любая реальная реформа может вызвать шок. В этих условиях реальные реформы стали бы самоубийством для правительства Алиева.