Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ Տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արտակ Ներսիսյանի մեկնաբանությունը Lragir.am գործակալությանը:
Վերջերս Բաքվից կրկին սկսել են հայտարարություններ հնչել, որ Ադրբեջանի համբերությունը սահման ունի, եւ եթե ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձեւերը չիրականացվեն, ապա նա «ստիպված կլինի իրացնել ՄԱԿ-ի Կանոնադրության մեջ նշված բոլոր իրավունքները»։ Բացի այդ, ադրբեջանական իշխանությունները գտնում են, որ «այն խաղաղությունը, որի մասին խոսում է Հայաստանը, եւ այն խաղաղությունը, որի մասին խոսում է միջազգային իրավունքը, տարբեր են։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Բաքվի նմանատիպ հայտարարությունները։
Ադրբեջանական կողմի պնդումները, որ իբր կա տարբերություն այն խաղաղության մեջ, որի մասին խոսում է Հայաստանը, եւ այն խաղաղության մեջ, որի մասին խոսում է միջազգային իրավունքը, Բաքվի կողմից միջազգային իրավունքի նորմերի աղավաղված ընկալման եւ կամայական մեկնաբանման ակնհայտ հետեւանք են։ Ավելին, Ադրբեջանի գերագույն ղեկավարությունը ժխտում է միջազգային իրավունքը, համարելով, որ միջազգային հարաբերություններում գերիշխում է «ճշմարտությունն ուժեղի կողմն է» սկզբունքը։
Բաքվի կողմից միջազգային իրավունքի նորմերի կանխակալ մեկնաբանման մասին է վկայում նաեւ այն, որ նրանք փորձում են իբր թե ՄԱԿ-ի Կանոնադրության համաձայն իրենց վերապահել ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու իրավունք։ Մինչդեռ, ՄԱԿ-ի Կանոնադրությունը, ընդհակառակը, իրավաբանորեն ամրագրել է միջազգային հարաբերություններում ուժի կիրառման արգելքը՝ բացառությամբ երկու թույլատրելի դեպքերի՝ ինքնապաշտպանության նպատակով եւ Անվտանգության խորհրդի որոշմամբ։
Սակայն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում Բաքվի կողմից ինքնապաշտպանվելու իրավունքի վկայակոչումը զուրկ է իրավական հիմքերից ինչպես պայմանագրային, այնպես էլ՝ սովորական իրավունքի տեսանկյունից։ Ադրբեջանը չի կարող վկայակոչել ոչ Միավորված ազգերի կազմակերպության Կանոնադրության Հոդված 51-ը, ոչ ինքնապաշտպանության «հանկարծակի եւ անհաղթահարելի անհրաժեշտությունը», քանի որ 1994 թվականից գործում է կրակի եւ ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին եռակողմ համաձայնագիր, որը հայկական երկու կողմերը լիարժեք կերպով պահպանում են։ Հիշեցնեմ, որ 1994 թ. հուլիսի 26-27-ը (Արցախը) Լեռնային Ղարաբաղը, Ադրբեջանը եւ Հայաստանը ստորագրել են լրացուցիչ համաձայնագիր, որում վերահաստատել են «հրադադարը պահպանելու իրենց հանձնառությունները՝ ընդհուպ մինչեւ մեծ քաղաքական համաձայնագրի ստորագրումը»։
Ավելորդ չի լինի նշել, որ հենց Արցախն է ենթարկվել Ադրբեջանի ագրեսիային, որին հակադարձելու համար ՄԱԿ-ի Կանոնադրության Հոդված 51-ի հետ լիակատար համապատասխանությամբ իրացրել է իր ինքնապաշտպանության իրավունքը։
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում ինքնապաշտպանության իրավունքի մասին Ադրբեջանի շահարկումները մերժվել են միջազգային հանրության կողմից, այդ թվում նաեւ՝ 2016 թ. ապրիլին, երբ Ադրբեջանը, խախտելով կրակի դադարեցման մասին համաձայնագիրը, լայնածավալ հարձակում է սկսել Արցախի վրա։
Հարկ է նշել, որ նոր ագրեսիա սանձազերծելու Ադրբեջանի փորձը խափանվել է գլխավորապես Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի վճռական գործողությունների շնորհիվ։ Արձագանքելով ստեղծված իրավիճակին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանը եւ Ֆրանսիան, ինչպես նաեւ Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղարը, ԵԱՀԿ Գործող նախագահը եւ Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարը միակարծիք են եղել, որ անհրաժեշտ է խստորեն պահպանել 1994 թ. կրակի դադարեցման եւ 1995 թ. հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին համաձայնագրերը։
Մասնավորապես, 2016 թ. դեկտեմբերի 8-ին ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները հանդես են եկել համատեղ համատեղ հայտարարությամբ՝ կոչ անելով կողմերին «խստորեն պահպանել 1994 եւ 1995 թթ. հրադադարի մասին համաձայնագրերը, որոնք հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների դադարեցման հիմքն են հանդիսանում»։
Ավելին, միջազգային իրավունքը նաեւ արգելք է դնում ուժի կիրառման վրա, եթե դա արվում է՝ ճնշելու միջազգային իրավունքի հրամայական նորմ հանդիսացող ինքնորոշման իրավունքը։ Ինքնորոշման սկզբունքի դեմ ուժի կիրառման արգելքն ունի միջազգային իրավունքի նորմի սովորական կարգավիճակ եւ ամրագրված է մի շարք հիմնարար միջազգային փաստաթղթերում, մասնավորապես, «Միջազգային իրավունքի սկզբունքների մասին հռչակագրում, որոնք վերաբերում են պետությունների միջեւ բարեկամական հարաբերություններին եւ համագործակցությանը՝ համաձայն Միավորված ազգերի կազմակերպության Կանոնադրության» եւ ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 3314 «Ագրեսիայի բնորոշում» բանաձեւի։
Տեղին է նաեւ հիշեցնել, որ ՄԱԿ-ի Կանոնադրությունը, բացի ուժի կիրառման վրա ընդհանուր արգելք դնելուց, ամրագրել է նաեւ միջազգային վեճերի խաղաղ կարգավորման սկզբունքը, համաձայն որի, «ՄԱԿ-ի անդամներն իրենց միջազգային վեճերը կարգավորում են խաղաղ միջոցներով, որպեսզի վտանգի չենթարկեն միջազգային խաղաղությունը եւ անվտանգությունը եւ արդարությունը»։
Ակնհայտ է, որ տարածաշրջանում հաստատուն խաղաղության եւ կայունության կարելի է հասնել միայն վերացնելով հակամարտության սկզբնապատճառը, ինչը կայանում է նրանում, որ Ադրբեջանը ժխտում է Արցախում ապրող մարդկանց թե՛ անհատական, թե՛ կոլեկտիվ իրավունքները։
Հենց ադրբեջանական իշխանությունների՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն ուժի եւ ահաբեկչության միջոցով ճնշելու փորձն է հանգեցրել նրան, որ քաղաքական խնդիրը վերաճել է զինված առճակատման։ Եվ այսօր ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում հիմնական խոչընդոտներից մեկը այդ ապակառուցողական քաղաքականությունից հրաժարվելու Բաքվի չկամությունն է։
Եթե Ադրբեջանը փորձի հակամարտությունը լուծել ուժի միջոցով, ինչն ըստ ՄԱԿ-ի ԱԽ վերոհիշյալ 3314 բանաձեւի հոդված 1-ի կնշանակի ագրեսիվ պատերազմի սանձազերծում, ապա Արցախի Հանրապետությունը լիակատար իրավունք ունի ձեռնարկել ինքնապաշտպանության բոլոր անհրաժեշտ միջոցները եւ պաշտպանել իր ազատությունն ու անկախությունը՝ միջազգային իրավունքի նորմերին եւ, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի Կանոնադրությանը համապատասխան։

Commentary by the Head of the Artsakh Information and Public Relations Department Artak Nersisyan to Lragir.am.
Recently, Baku has again made statements that Azerbaijan has a limit of patience and, if the resolutions of the UN Security Council are not implemented, it will be forced to use all the rights specified in the UN Charter. In addition, the Azerbaijani authorities believe that there is a difference between how peace is perceived by Armenia and how international law defines it. How would you comment on such statements by official Baku?
The statements of the Azerbaijani side about the alleged difference between how Armenia perceives peace and how international law defines it are a direct consequence of Baku’s distorted perception and arbitrary interpretation of the norms of international law. Moreover, the highest leadership of Azerbaijan altogether denies international law, believing that the principle of “might makes right” prevails in international relations.
Attempts to ascribe to themselves the right to unleash aggressive war, allegedly in accordance with the UN Charter, also point to a biased interpretation by official Baku of the norms of international law. Meanwhile, the UN Charter, on the contrary, legally enshrined the ban on the use of force in international relations, with the exception of two permissible cases – in self-defence and by decision of the UN Security Council. However, in the context of the Azerbaijan-Karabakh conflict, Baku’s reference to the right of self-defence is devoid of legal grounds, both in terms of treaty and customary law. Azerbaijan can refer neither to Article 51 of the UN Charter, nor to “an instant and overwhelming necessity” for self-defence, since a trilateral cease-fire agreement of unlimited duration has been in place since 1994, which is fully respected by the two Armenian parties. Let me remind that on 26-27 July 1994, Artsakh (Nagorno-Karabakh), Azerbaijan and Armenia signed an additional agreement, in which they confirmed “the commitments to cease-fire until the conclusion of a large political agreement”. It is worth noting that it was Artsakh that was subjected to military aggression by Azerbaijan and used its right to self-defense to reflect it in full compliance with Article 51 of the UN Charter.
Azerbaijan’s speculations on the right to self-defence in the context of the Azerbaijan-Karabakh conflict were rejected by the international community, including also in April 2016, when, in violation of the cease-fire agreement, it launched a large-scale armed attack against Artsakh. It should be noted that, thanks mainly to the decisive actions of the Defence Army of the Republic of Artsakh, Azerbaijan’s attempt to unleash a new aggression was thwarted. In response to this situation, the OSCE Minsk Group co-chair countries – the United States, Russia, France, as well as the UN Secretary General, the OSCE Chairperson-in-Office and Secretary General of the Council of Europe were unanimous on the need to strictly observe the cease-fire agreement of 1994 and the 1995 agreement on strengthening the cease-fire. In particular, on 8 December 2016, within the framework of the OSCE Ministerial Council, the heads of delegations of the Minsk Group co-chair countries made a strong appeal to the parties to “strictly adhere to the 1994/95 cease-fire agreements that form the basis for the cessation of hostilities in the conflict zone”.
Moreover, international law also prohibits the use of force to suppress the right to self-determination, which is a peremptory norm of international law. The prohibition of the use of force against the principle of self-determination has the status of a norm of customary international law and is enshrined in a number of fundamental international documents, in particular the “Declaration on Principles of International Law Concerning Friendly Relations and Co-operation among States in accordance with the Charter of the United Nations”, the UN General Assembly Resolution 3314 “Definition of aggression”.
It is also worth recalling that the UN Charter, in addition to a general ban on the use of force, also enshrined the principle of peaceful settlement of international disputes, according to which “All Members shall settle their international disputes by peaceful means in such a manner that international peace and security, and justice, are not endangered”.
It is obvious that sustainable peace and stability in the region can be achieved only by addressing the root cause of the conflict, which is the denial by Azerbaijan of both individual and collective rights of the people living in Artsakh. It was the attempt of the Azerbaijani authorities to suppress, through force and terror, the right of the people of Artsakh to self-determination that led to the transformation of a political problem into an armed confrontation. And today, Baku’s unwillingness to abandon this destructive policy has become one of the main obstacles to resolving the Azerbaijan-Karabakh conflict.
In case of attempts by Azerbaijan to resolve the conflict by force, which, according to Article 1 of the above UN GA resolution 3314, would mean unleashing a war of aggression, the Republic of Artsakh has every right to take all necessary self-defence measures and protect its freedom and independence in accordance with international law, including, in particular the UN Charter.