Մարտի 28-ին, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացրել Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում՝  Մարտակերտի շրջանի Սեյսուլան գյուղից դեպի հյուսիս-արևմուտք ընկած հատվածում։
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնական Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա) և անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը (Մեծ Բրիտանիա):
Սահմանի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնականներ Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա) և Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա):

STEPANAKERT. – In accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic/NKR), the OSCE Mission on Thursday conducted a planned monitoring of the ceasefire on the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan, to the northwest of Seysulan village of Martakert Region.
From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring was held by Mihail Olaru (Moldova), Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO), and Simon Tiller (Great Britain), Personal Assistant to the CiO Personal Representative, the Artsakh Ministry of Foreign Affairs informed Armenian News-NEWS.am.
From the opposite side of the Line of Contact, the monitoring was conducted by Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina) and Ghenadie Petrica (Moldova), Field Assistants to the OSCE CiO Personal Representative.