Այսօր Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտգործնախարարների հետ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպմանը քննարկվելու են բոլոր հարցերը։ Այս մասին ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչ կմաղթեր ՌԴ-ն ՝ որպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ, հակամարտության կողմերին Վիեննայում վաղվա հանդիպմանը։
«Բոլոր մաղթանքները, այստեղ հարցն այնքան մաղթանքները չեն, որքան անմիջականորեն վերլուծությունը... Իրավիճակի ողջ վերլուծությունը կտրվի այդ հանդիպման ընթացքում»,- նշել է Զախարովան։
Հիշեցնենք, որ հայտարարվել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հանդիպումը տեղի կունենա մարտի 29-ին։

All the issues will be discussed today during the meeting of the OSCE Minsk Group Co-Chairs with the Ministers of Foreign Affairs of Armenia and Azerbaijan. This is what official representative of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation Maria Zakharova said during a briefing, responding to the question on what the Russian Federation would wish to the parties to the Nagorno-Karabakh conflict during tomorrow’s meeting in Vienna as a Co-Chair of the OSCE Minsk Group.
“This is not as much a matter of wishes as direct analysis…The whole analysis of the situation will be provided during the meeting,” Zakharova stated.
It has been announced that the meeting of Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and President of Azerbaijan Ilham Aliyev will take place on 29 March.