ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անկախ իր կամքից օրակարգ է թելադրում Ադրբեջանում։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 1-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Զոլյանը։
«Նիկոլ Փաշինյանը Մարտի 8-ին դուրս է գալիս, զբոսնում է, սելֆի է անում, Ալիեւը իր կնոջ հետ նույնպես դուրս է գալիս, զբոսնում է, սելֆի է անում»,–նշեց նա։
Պատգամավորը կարծում է, որ չպետք է մեզ թերագնահատենք. «Մենք շատ հաճախ մեզ գերագնահատում ենք, սակայն այս պարագայում չպետք է թերագնահատենք։ Անցած տարվա իրադարձությունները գոնե հետխորհրդային տարածքի համար շատ կարեւոր էին, որոնք շատ բան են փոխել նաեւ ադրբեջանական հասարակություններում, որոնք մեզ հետեւում են»։
Նա շեշտեց՝ հիմա իրավիճակի սրման, սադրանքների գնալն ավելի դժվար է, քան նախկինում։
Պատգամավորը սահմանին հանդարտությունը պայմանավորում է նաեւ բանակի պատրաստակամությամբ եւ ՀՀ–ի միջազգային կշիռով, ինչպես նաեւ բանակցություններում իրական օրակարգի առկայությամբ։ «Մենք առաջ ենք քաշել որոշակի խնդիրներ՝ Արցախի վերադարձի հարցը, մադրիդյան սկզբունքների ճշգրտման հարցը եւ գործընթացի մյուս մասնակիցները արձագանքում են մեր առաջ քաշած խնդիրներին։ Այո՛, դեմ են այս խնդիրներին, բայց ծավալվում է կոնցեպտուալ քննարկում»։
Զոլյանի խոսքով՝ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հայտարարությունը չպետք է ռազմաշունչ հայտարարություն համարել. «Դա մի հայտարարություն էր, որ օգնում է կանխել պատերազմը, քանի որ այն հստակ մեսիջ է ուղարկում կողմերին, թե որը կարող է լինել պատերազմի հետեւանքը»։
Հիշեցնենք, որ Նյու Յորքում հայ համայնքի հետ հանդիպմանը ղարաբաղյան հակամարտության խնդիրը մեկնաբանելիս ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հայտարարել է, որ «տարածքներ՝ խաղաղության դիմաց» ձեւաչափը փոխվում է։
«Ես` որպես պաշտպանության նախարար, ասում եմ՝ «տարածքներ՝ խաղաղության դիմաց» ձեւաչափը ես վերաձեւակերպել եմ, մենք հակառակն ենք անելու՝ «նոր պատերազմ՝ նոր տարածքների դիմաց»,-ասել է նախարարը:

Whether he wants to or not, Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan is calling the shots in Azerbaijan. This is what Deputy of the My Step faction of the National Assembly of the Republic of Armenia Mikayel Zolyan said during an April 1 press conference.
“Nikol Pashinyan goes out, takes a walk and takes selfies on 8 March, after which Aliyev also goes out, takes a walk and takes selfies with his wife,” he stated.
The MP believes Armenia shouldn’t underestimate itself. “The events that took place last year were very important, at least in the post-Soviet territory, and they also changed a lot of things in Azerbaijani society, which is following Armenia,” he said, adding that it has become harder for Azerbaijan to make provocations on the border.
He says some of the reasons for the tranquility on the state border are the Armenian army’s willingness and the weight of the Republic of Armenia in the international arena, as well as the existence of a real agenda in the negotiations.
According to Zolyan, Defense Minister Davit Tonoyan’s statement should not be viewed as a belligerent statement. “This is a statement that will help prevent war since it sends a clear message to the parties.”
When commenting on the Nagorno-Karabakh conflict during a meeting with the Armenian community of New York, Minister of Defense of the Republic of Armenia Davit Tonoyan declared that the “territories for peace” format is changing.
“As the Minister of Defense, I declare that I have transformed the “territories for peace” format into “new war for new territories”,” the minister said.