Ֆրանսիան, Գերմանիան եւ Մեծ Բրիտանիան մտահոգություն են հայտնում այն մասին, որ բալիստիկ հրթիռների հետ կապված Իրանի վերջին գործունեությունը միջուկային մարտագլխիկներ ունեցող հրթիռների զարգացման միտումների մի մասն է՝ հայտնում է AP-ը։
ՄԱԿ-ում երեք երկրների դեսպանները գլխավոր քարտուղար Գուտերեշին ուղղված նամակում հայտարարել են, թե Իրանի կողմից բալիստիկ հրթիռների արձակումը ապակայունացնող ազդեցություն է ունենում Մերձավոր Արեւելքի վրա եւ ուժեղացնում է գոյություն ունեցող լարվածությունը։
Արեւմտյան դաշնակիցները հայտարարել են, որ Իրանի գործունեությունը «չի համապատասխանում» ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի 2015թ․ բանձեւին, որը կոչ է ում հրթիռների հետ կապված որեւ է գործողություն չձեռնարկել։

France, Germany and Britain expressed concern over the fact that Iran’s latest ballistic missile activities are part of increasing actions to develop missiles capable of delivering a nuclear weapon, AP reported.
Ambassadors from the three UN Security Council nations said in a letter to Secretary-General Antonio Guterres that Iran’s latest development and launching of ballistic missiles is having a destabilizing effect in the Middle East and increasing existing tensions.
The Western Allies declared that Iran’s activities are “inconsistent” with a 2015 UN Security Council resolution calling on it not to take any action with missiles capable of carrying nuclear warheads.