Միջազգային իրավապաշտպան Freedom House կազմակերպությունը դատապարտել է քաղակտիվիստների եւ ԼԳԲՏ հանրույթի ներկայացուցիչների հետապնդումների նոր ալիքն Ադրբեջանում։
«Freedom House-ը կոչ է անում Ադրբեջանի կառավարությանը դադարեցնել նախկին քաղբանտարկյալների հետապնդումներն ու ահաբեկումները եւ վերջ տալ ԼԳԲՏ հանրույթի կալանումների նոր ալիքին»,- ասել է Freedom House-ում Եվրոպայի եւ Եվրասիայի ծրագրերի տնօրեն Մարկ Բերենդը, տեղեկացնում է contact.az-ը։
«Այդ ձերբակալությունները չեղարկում են բարի կամքը, որն արտահայտվել է նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից համաներման ակտով, եւ վկայում են այն մասին, որ Ադրբեջանում շարունակվում է ճնշումն ընդդիմության եւ խոսքի ազատության հանդեպ։ Երկրի առավել խոցելի քաղաքացիների ճնշումը գործիք է ընդհանրապես հասարակության հանդեպ հսկման պահպանման»,- ավելացրել է նա։
Կազմակերպության տվյալներով՝ վերջին օրերին Ադրբեջանում կալանվել են ԼԳԲՏ հանրույթի տասնյակ ներկայացուցիչներ, իսկ մի քանի նախկին քաղբանտարկյալներ հարցաքննվել են կամ կալանվել 2019 թվականի մարտի 16-ի համաներմամբ ազատ արձակվելուց երկու շաբաթ անց։
Ապրիլի 1-ի երեկոյան ոստիկանությունը Բաքվում կալանել է ԼԳԲՏ հանրույթի առնվազն 14 ներկայացուցչի, հիմնականում տրանսսեքսուալների։ Տեղեկությունների համաձայն՝ կալանվածները ստիպված են եղել բուժզննում անցնել, մի մարդ մեղադրվել է «աննշան խուլիգանության» մեջ, մյուսները դատապարտվել են 30-օրյա ձերբակալության կամ տուգանվել են։
«Մինորիտար Ադրբեջանը»՝ ԼԳԲՏ տեղի կազմակերպությունը նույնպես տեղեկացրել է, որ ոստիկանությունն ակտիվորեն հետապնդում է տրանսսեքսուալներին ինտերնետի միջոցով։
Բացի այդ, NIDA դեմոկրատական քաղաքացիական շարժման անդամ Բայրամ Մամեդովը ձերբակալվել է համաներումից երկու շաբաթ հետո եւ դատապարտվել 30-օրյա բանտարկության անհնազանդության մեղադրանքով։ Բողոքարկման լսումների ժամանակ Մամեդովն ասել է, որ ենթարկվել է դաժան վերաբերմունքի իշխանությունների կողմից, նրա դեմքին երեւում էին կապտուկներ։
Բացի այդ, քաղբանտարկյալ եւ NIDA-ի ակտիվիստ Գիյաս Իբրահիմովը, որը նույնպես վերջերս էր ազատ արձակվել, բերման է ենթարկվել ոստիկանական բաժանմունք՝ «պրոֆիլակտիկ զրույցի» պատրվակով։ Վերջերս ազատ արձակված մի քանի այլ բանտարկյալներ նույնպես տեղեկացրել են, որ ոստիկանությունն իրենց կանչում է նման պատրվակներով։

Международная правозащитная организация Freedom House осудила новую волну преследований политактивистов и представителей ЛГБТ- сообщества в Азербайджана.
«Freedom House призывает правительство Азербайджана прекратить преследования и запугивание бывших политзаключенных и остановить новую волну задержаний представителей ЛГБТ», - сказал Марк Берендт, директор программ по Европе и Евразии в Freedom House, сообщает contact.az.
«Эти аресты сводят на нет добрую волю, выраженную актом помилования со стороны президента Ильхама Алиева, и свидетельствуют о продолжении в Азербайджане давления на оппозицию и свободу слова. Давление на наиболее уязвимых граждан страны является инструментом по поддержанию контроля над обществом в целом», - добавил он.
По данным организации, в последние дни в Азербайджане были задержаны десятки представителей ЛГБТ, а несколько бывших политзаключенных были допрошены или задержаны менее чем через две недели после их освобождения по помилованию 16 марта 2019 года.
Так, вечером 1 апреля полиция в Баку задержала как минимум 14 представителей ЛГБТ-сообщества, в основном транссексуалов.  По сообщениям, задержанные были вынуждены пройти медицинское обследование, один человек был обвинен в «незначительном хулиганстве», а другие были приговорены к 30-дневному аресту или оштрафованы.
«Миноритарный Азербайджан» - местная организация ЛГБТ также сообщила, что полиция активно «охотится» на транссексуалов через Интернет.
Кроме того, член демократического гражданского движения NIDA Байрам Мамедов был арестован через две недели после помилования и приговорен к 30-дневному заключению по обвинению в неповиновении. На слушании апелляционной жалобы Мамедов заявил, что подвергся жестокому обращению со стороны властей и у него на лице были видны синяки.
Кроме того, Гияс Ибрагимов, также недавно освобожденный политзаключенный и активист NIDA, был доставлен в полицейский участок под предлогом «профилактической беседы». Несколько других недавно освобожденных заключенных также сообщают, что полиция вызывает их под схожими предлогами.