Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին հույս ունի, որ իր քայլերով մոտեցնում է Վրաստանի ՆԱՏՕ-ին անդամակցության պահը: Այս մասին գրում է International News-ը՝ «Եգիպտոս, Սերբիա, Վրաստան» վերնագրված հոդվածում:
Ըստ պարբերականի քաղաքական վերլուծաբան Էրիկ Օուլբերգի, Սահակաշվիլին Իրաք եւ Աֆղանստան հարյուրավոր զինվորներ ուղարկելով, ուզում է ՆԱՏՕ-ին անդամագրվելու ճանապարհին լրացուցիչ բալեր հավաքել:
«37 տարեկան Միխայիլ Սահակաշվիլին երիտասարդական «Կմարա» (բավական է) շարժման օգնությամբ գլխավորեց Վրաստանը եւ 2004 թվականին 97 տոկոսով հաղթեց ընտրություններում: Նա հրավիրեց հազարավոր ամերիկացի եւ հրեա խորհրդատուների, իսկ 2008 թվականին սկսեց քաոսային պատերազմը Ռուսաստանի դեմ, որը շատ շուտով վերածվեց բռնապետական ուժի: Պատերազմից հետո Սահակաշվիլիի հրեա խորհրդատուները փախան իրենց տուն, իսկ Վրաստանի գործընկեր ԱՄՆ-ն սկսեց ծրագիր մշակել` Ռուսաստանի դեմ պատերազմը շարունակելու համար»,-նշել է վերլուծաբանաը:
Նրա խոսքով, Սահակաշվիլին իր զորքին «ստրուկի նման ուղարկում է պատերազմող երկրներ, որպեսզի կարողանա մտնել ՆԱՏՕ»:
«Այնպես որ, Վրաստանի ընդդիմությունը պետք է Սահակաշվիլիի նման ընդդիմախոս առաջնորդի շուրջ համախմբվի եւ վերահսկի ընտրությունները, եթե ուզում է պետությունից հեռացնել Սահակաշվիլիին»,- ամփոփել է հոդվածագիրը:

Президент Грузии Михаил Саакашвили надеется, что своими действиями приближает момент членства Грузии в НАТО. Об этом пишет International News в статье под названием «Египет, Сербия, Грузия».
Согласно политическому аналитику издания Эрику Оулбергу, посылая сотни солдат в Ирак и Афганистан, Саакашвили хочет набрать дополнительные очки на пути в НАТО.
«37-летний Михаил Саакашвили при помощи молодежного движения «Кмара» (хватит) возглавил Грузию, победив на выборах с 97% голосов. Он пригласил в качестве советников тысячи американцев и евреев, а в 2008 г. начал хаотичную войну против России, вскоре превратившись в диктатора. После войны советники-евреи Саакашвили сбежали домой, а партнер Грузии США начали разрабатывать новую программу для войны с Россией», - отметил аналитик.
По его слвоам, Саакашвили «посылает своих солдат, как рабов, в воюющие страны, чтобы пробиться в НАТО».
«Так что грузинская оппозиция должна объединиться против Саакашвили и проследить за выборами, если хочет удалить его из страны», - резюмировал автор.
Блинкен: НАТО повысит свою роль в процессе интеграции Украины в альянс
Когда мы проведем Вашингтонский саммит в июле, мы сделаем ощутимые шаги для повышения роли НАТО в создании устойчивых, боеспособных украинских сил, поддерживая текущие реформы, которые интегрируют Украину в Альянс...