Անշուշտ, իրավիճակը, որում Արցախում ապրող փախստականները եւ ներքին տեղահանված անձինք լիովին մոռացված են միջազգային մասնագիտացված կազմակերպությունների կողմից, խիստ անբնական ու աղաղակող է։ Այդ մասին «Ազատ Արցախ» թերթին տված հայցազրույցում հայտարարել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մաիլյանը:
«Մենք համարում ենք, որ այդ մարդկանց միջազգային պաշտպանությունից եւ աջակցությունից զրկելը նրանց հիմնարար իրավունքների խախտում է։ Այդ դիրքորոշման մասին մենք բազմիցս իրազեկել ենք միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին»,-նշել է նա:
Նախարարը հայտնել է, որ ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակի հետ վերջերս ունեցած հանդիպմանը նշել է, որ Արցախի պարագայում ԵԱՀԿ-ն չպետք է սահմանափակվի բացառապես կարգավորման գործընթացով եւ առանց պատշաճ ուշադրության թողնի մարդկային հարթությունը:
«Մասնավորապես, հանդիպմանն ընդգծել եմ, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը տեւում է արդեն 27 տարուց ավելի, եւ այդ փաստը որոշակի պարտավորություններ է դնում ԵԱՀԿ-ի վրա, որպեսզի հակամարտության չկարգավորվածության եւ Արցախը մեկուսացնելու Բաքվի շարունակական փորձերով պայմանավորված՝ հանրապետությունում ապրող մարդիկ, այդ թվում՝ փախստականները եւ ներքին տեղահանվածները, սահմանափակված չլինեն իրենց հիմնարար իրավունքներն ու ազատություններն իրացնելու հարցում»,-շեշտել է նա:

STEPANAKERT.- Surely, the situation, whereby the refugees and IDPs living in Artsakh are completely forgotten by the specialized international organizations is extremely abnormal and outrageous, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Masis Mayilian noted in the interview to the “Azat Artsakh” republican newspaper.
"We believe that depriving these people of international protection and support is a violation of their fundamental rights. We have repeatedly brought this position to the attention of representatives of international organizations," he noted.
The minister noted that at the recent meeting with the OSCE Chairperson-in-Office, Slovak Foreign Minister Miroslav Lajcak I have noted that in case of Artsakh, the OSCE should not be solely limited to the settlement process, leaving the human dimension without proper attention.
"In particular, I stressed at the meeting that the process of the Azerbaijan-Karabakh conflict settlement had been lasting for over 27 years, and this fact imposes certain obligations on the OSCE that, due to the unsettled conflict and the ongoing attempts by Baku to isolate Artsakh, the people living in the Republic, including refugees and IDPs, are not restricted in exercising their fundamental rights and freedoms," he stressed.