ՌԴ-ի եւ Հայաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարություններըը մարդասիրական օգնություն կտրամադրեն լայնամասշտաբ ջրհեղեղներից տուժած Իրանին, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»` հղում անելով ՌԴ ԱԳՆ կայքին:
Ավելի վաղ Mehr-ը հաղորդել էր, Իրանում ջրհեղեղից մահացածների թիվը գերազանցել է 70-ը: Տարերքից, որն Իրանում սկսվել էր մարտի 21-ին՝ Նոր Տարին նշելուց մի քանի օր անց, տուժել են տասնյակ հազարավոր բնակիչներ եւ ըստ իրանական ԶԼՄ-ի, մոտ 1.9 հազար քաղաքներ եւ գյուղեր:
Առատ տեղումների պատճառով առաջացած ջրհեղեղներից Իրանի շատ նահանգներում ճանապարհները ողողվել են, վնասվել են ենթակառուցվածքները եւ տները, տրանսպորտը, ինչպես նաեւ խաթարվել է տրանսպորտային հաղորդակցությունը:
«Շատ լուրջ վնաս է հասցվել ագրոարդյունաբերական համալիրին, ենթակառուցվածքներին եւ նահանգների մեծ մասում բնակելի տներին: Ստեղծված պայմաններում իրանական կողմի դիմումի կապակցությամբ որոշում է ընդունվել ՌԴ միջոցների հաշվին ՌԴ ԱԻՆ-ի ուժերի եւ ՀՀ ԱԻՆ-ի հետ համատեղ ավելի քան 4 հազար միավոր նյութական միջոցներ (ծածկոցներ, վրաններ եւ այլ կարեւոր անվանացուցակ) ուղարկելու մասին », - ասվում է հաղորդագրությունում:
Գերատեսչությունում հավելել են, որ Մոսկվան իր կարեկցանքն ու աջակցությունն է հայտնում Իրանի ժողովրդին, ինչպես նաեւ տոկունություն է ցանկանում բարեկամական երկրի վրա հասած աղետի հաղթահարման համար:

МЧС России и Армении окажут гуманитарную помощь пострадавшему от масштабных наводнений Ирану, сообщает РИА Новости  со ссылкой на сайт МИД РФ.
Ранее агентство Mehr сообщило, что погибших в результате наводнений в Иране превысило 70 человек. Стихия, нагрянувшая спустя несколько дней после того, как 21 марта в Иране отпраздновали новый год, затронула десятки тысяч жителей и, по данным иранских СМИ, порядка 1,9 тысячи городов и деревень в стране. Из-за наводнений, ставших следствием обильных осадков, во многих провинциях Ирана были размыты дороги, повреждены инфраструктура и дома, транспорт, а также нарушено транспортное сообщение.
«Очень серьезный ущерб нанесен агропромышленному комплексу, инфраструктуре и жилым домам в большинстве провинции. В сложившихся условиях в связи с обращением иранской стороны принято решение о направлении силами МЧС России совместно с МЧС Армении по линии Российско-Армянского центра гуманитарного реагирования более 4 тысяч единиц материальных средств (одеяла, палатки и другая критически важная номенклатура), за счет средств Российской Федерации», - говорится в сообщении МИД РФ.
В ведомстве добавили, что Москва выражает слова сочувствия и поддержки всему народу Ирана, а также желает стойкости в преодолении беды, постигшей дружественную страну.