Ռուսաստանի եւ Հայաստանի փրկարարները սկսել են հումանիտար օգնության առաքումը հեղեղումներից տուժած Իրանի բնակչությանը, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն՝ հղում կատարելով ՌԴ ԱԻՆ մամուլի ծառայությանը։
«Ռուսաստանի ԱԻՆ-ը Հայաստանի ԱԻՆ-ի հետ միասին, Իրանի Իսլամական Հանրապետության խնդրանքով, հումանիտար օգնության բեռներ է ուղարկում Իրանի բնակչության կարիքների համար, որը տուժել է ավերիչ հեղեղումներից»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը։
Նրա խոսքով՝ բեռների մեջ են վրաններ, ծածկոցներ եւ ծալովի մահճակալներ՝ ավելի քան 4 հազար միավոր նյութական միջոցներ, որոնք գնվել են ի հաշիվ ՌԴ միջոցների հումանիտար պահուստի ռուս-հայկական համալրվող կենտրոնում։
Ավելի վաղ Mehr գործակալությունը տեղեկացրել էր, որ Իրանում հեղեղումների հետեւանքով զոհվածների թիվը հասել է 770-ի։ Տարերքը, որը պատուհասեց Իրանին մարտի 21-ի Նոր տարվա տոներից հետո, վնասել է տասնյակ հազարավոր բնակիչների, եւ իրանական ԶԼՄ-ների տվյալներով, մոտ 1,9 հազար քաղաքներ ու գյուղեր։ Տեղատարափ անձրեւներից առաջացած հեղեղումների պատճառով Իրանի շատ նահանգներում ողողվել են ճանապարհները, վնասվել ենթակառուցվածքներն ու տները, տրանսպորտը, ինչպես նաեւ խախտվել է տրանսպորտային հաղորդակցությունը։

Спасатели России и Армении приступили к доставке гуманитарной помощи пострадавшему от масштабных наводнений населению Ирана, сообщили РИА Новости в пресс-службе МЧС РФ.
«МЧС России совместно с МЧС Армении по запросу Исламской Республики Иран приступило к доставке грузов гуманитарной помощи для нужд иранского населения, пострадавшего в результате разрушительного наводнения», - сказал собеседник агентства.
По его словам, в состав груза вошли палатки, одеяла и раскладные кровати - всего более 4 тысяч единиц материальных средств, закупленных за счет средств РФ в восполняемый гуманитарный запас российско-армянского центра.
Ранее агентство Mehr сообщило, что погибших в результате наводнений в Иране превысило 70 человек. Стихия, нагрянувшая спустя несколько дней после того, как 21 марта в Иране отпраздновали новый год, затронула десятки тысяч жителей и, по данным иранских СМИ, порядка 1,9 тысячи городов и деревень в стране. Из-за наводнений, ставших следствием обильных осадков, во многих провинциях Ирана были размыты дороги, повреждены инфраструктура и дома, транспорт, а также нарушено транспортное сообщение.