Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը եւ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Կրեմլում դեմ առ դեմ քննարկել են երկկողմ եւ միջազգային հարցեր՝ հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք (երկուշաբթի) դեմ առ դեմ երկկողմ եւ տարածաշրջանային, ինչպես նաեւ միջազգային հարցեր քննարկելու հնարավորություն ենք ունեցել։ Այդ ժամանակ մեր նախարարները կարողացել են շփվել իրենց գործընկերների հետ։ Այժմ մենք միասին ընդհանուր գնահատական պետք է տանք»,- ռուս-թուրքական բարձր մակարդակով համագործակցության խորհրդի նիստում ասել է Էրդողանը։
Թուրքիայի նախագահը խոստացել է տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության նպատակներին հասնելու համար անել ամեն հնարավոր բան։ Իր հիմնական խնդիրը Էրդողանը համարում է ՌԴ-ի եւ Թուրքիայի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը 100 միլիարդ դոլարի հասցնելը՝ նշելով, որ այժմ այդ թիվը կազմում է 26 մլրդ։ Թուրք առաջնորդը նաեւ հիշեցրել է, որ 2016թ․ Թուրքիա ռեկորդային թվով՝ 6 մլն ռուս զբոսաշրջիկներ են այցելել։

The presidents of Russia and Turkey, Vladimir Putin and Recep Tayyip Erdogan, discussed bilateral and international issues at a meeting in the Kremlin, TASS reported.
"We had the opportunity (earlier on Monday) to discuss bilateral issues, regional as well as international. At this time, our ministers were able to communicate with their colleagues. Now we have to do a general assessment together, ”said Erdogan at a meeting of the Russian-Turkish High Level Cooperation Council after a bilateral meeting with the Russian leader.
The Turkish President promised to do everything possible to achieve the goals of bilateral cooperation in various fields.
Erdogan noted that their main task is bringing the commodity turnover of the Russian Federation and Turkey to the level of $ 100 billion, noting that now this figure is $ 26 billion.