Ապրիլի 6-7-ը ՀՀ Ազգային անվտանգության պատվիրակությունը՝ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի գլխավորությամբ երկօրյա այցով Արցախի Հանրապետությունում էր: Այցի շրջանակներում ԱԱԾ տնօրենը հանդիպել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հետ: Քննարկվել են Հայաստանի և Արցախի անվտանգության ծառայություններին առնչվող հարցեր, նախանշվել անելիքները: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԱԾ լրատվական ծառայությունից։
ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը հանդիպում է ունեցել նաև ԱՀ ԱԱԾ տնօրեն Սամվել Շահրամանյանի հետ և երկու հայկական պետությունների ազգային անվտանգության ծառայությունների միջև կնքվել է համագործակցության և փոխգործակցության մասին համաձայնագիր:

From 6 to 7 April, the delegation of the National Security Service of the Republic of Armenia, led by Director Artur Vanetsyan, was on a two-day visit to the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic). During the visit, the Director of the National Security Service met with President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan and discussed issues on the National Security Services of Armenia and Artsakh and predetermined the future actions, the news service of the National Security Service of the Republic of Armenia told Armenian News-NEWS.am.
Director of the National Security Service of the Republic of Armenia Artur Vanetsyan also had a meeting with Director of the National Security Service of the Republic of Artsakh Samvel Shahramanyan, and the National Security Services of the two Armenian states concluded an agreement on cooperation and partnership.