Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի կարծում, որ իր հայտարություններում եւ Պաշտպանության նախարարի մեկնաբանություններում որեւէ հակասություն կա:
«Դա միայն իրավիճակի մեկնաբանության հարց է»,- ասաց Փաշինյանը՝ Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի հետ համատեղ ասուլիսում պատասխանելով հարցին:
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմի միակ առաջարկությունն է «դադարել միմյանց ուժի կիրառմամբ դիմել»:
«Մենք պետք է դադարենք Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերություններում սպառնալիքների լեզու օգտագործել եւ մեր նպատակն է մեր հասարակությունները նախապատրաստել խաղաղության, այլ ոչ թե պատերազմի: Հուսով ենք, որ Ադրբեջանում մեր գործընկերները կարձագանքեն մեր կոչին: Եթե մենք անենք դա, մեզ մոտ բոլորովին այլ իրավիճակ կլինի», - ասաց նա:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan sees no contradiction in his words and the statements of Armenian Defense Minister David Tonoyan.
His remark came in response to a question during a joint press conference with Council of Europe Secretary General Thorbjørn Jagland.
“Our only proposal is to stop treating each other with force. We need to stop to use threats in relations between Armenia and Azerbaijan, and Nagorno Karabakh and Azerbaijan. Our purpose is to prepare our societies for peace and not for war. We hope that our partners in Azerbaijan will address our call. If we do that, we will have completely different situation,” he added.