Իմ ընկալմամբ, մարդու իրավունքները, ժողովրդավարությունը որքան եվրոպական, նույնքան էլ հայկական արժեքներ են: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 11-ին, ԵԽԽՎ-ում հարցերին պատասխանելիս նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք ժողովրդավարությունը չենք համարում մի բան, որը մենք ներկրել ենք որեւէ տեղից, սա արժեքային համակարգ է, որ բխում է մեր ժողովրդի մտածողությունից մենթալիտետից, ձգտումներից ու ցանկություններից»,-ասաց նա:
Փաշինյանը նշեց, որ ԵԽ-ին Հայաստանի անդամակցության 18 տարիներին կատարված համատեղ աշխատանքը շատ էական կերպով նպաստել է ՀՀ-ում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանը, կայացմանը. «ԵԽ-ի գործունեությունը Հայաստանում ես արդյունավետ եմ համարում: Անձնական պահ էլ կա. մի անգամ ինձ չեն բանտարկել շնորհիվ ԵԽ-ի եւ մեկ անգամ բանտից ազատել են շնորհիվ ԵԽ-ի»,-ընդգծեց նա:

Права человека и демократия насколько европейские, настолько и армянские ценности. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, выступая 11 апреля с трибуны ПАСЕ.
По его словам, Армения считает демократией не то, что  импортировано откуда-либо. «Это система ценностей, которая проистекает из менталитета нашего народа, стремлений и желаний», - заверил он.
Никол Пашинян отметил, что совместная работа, проделанная за 18 лет членства Армении в Совете Европы, существенно способствовала развитию демократических институтов в Армении. «Я считаю, что деятельность Совета Европы в Армении эффективна. Есть также личный момент. Однажды меня не посадили в тюрьму из-за Совета Европы, а однажды выпустили из тюрьмы из-за Совета Европы», - заключил премьер-министр.