Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը հինգշաբթի ԱՄՆ-ի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումների ընթացքում բարձրացրել է սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսը, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Սենատորը մի շարք հարցեր է ուղղել Թուրքիայում ԱՄՆ-ի դեսպանի պաշտոնին առաջադրված Դեյվիդ Մայքլ Սաթերֆիլդին՝ վերջինիս թեկնածության հաստատման լսումների ընթացքում: Ներկայացնում ենք մի հատված հարց ու պատասխանից.
Մենենդես. Արդյոք դուք ճանաչո՞ւմ եք, որ 1915-1923թթ շուրջ 1.5 միլիոն հայ կանայք, տղամարդիկ եւ երեխաներ սպանվել են Օսմանյան կայսրության կողմից:
Սաթերֆիլդ. Մենք անշուշտ տեղյակ ենք այդ դաժանության փաստի մասին:
Մենենդես. Այսպիսով, դուք այն ճանաչում եք, ճի՞շտ է:
Սաթերֆիլդ. Այո՛:
Մենենդես. Եվ դուք ճանաչո՞ւմ եք, որ դա ցեղասպանություն էր:
Սաթերֆիլդ. Նախագահը հայտարարել է, դա 20-րդ դարի առավել սարսափելի դաժանություններից մեկն էր, եւ ես միանում եմ այդ հայտարարությանը:
Մենենդես. Անկասկած դա դաժանություն էր, հարցն այն էր, թե արդյոք դա ցեղասպանությո՞ւն էր:
Սաթերֆիլդ. Նախագահի հայտարարությունը ԱՄՆ-ի կառավարության դիրքորոշումն է:
Մենենդես. Ուստի, չեք ասելու ինձ, թե դա արդյոք ցեղասպանությո՞ւն էր: Հարցնեմ այսպես՝ ճանաչում եք, որ 1915-ին Անգլիայի, Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի դաշնակից ուժերը առաջին անգամ միասնաբար մեղադրեցին այլ կառավարությանը մարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ հանցանք գործելու մեջ:
Սաթերֆիլդ. Ես պատմաբան եմ եւ լավատեղյակ եմ այդ ժամանակվա իրադարձություններից:
Մենենդես. Ուստի, դուք ճանաչում եք այդ փաստը: Ճանաչո՞ւմ եք արդյոք, որ Հենրի Մորգենթաուն՝ Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ-ի դեսպանը, հայտարարել էր, որ թուրքական կառավարության հրամանը հայերի արտաքսման մասին եղել է «ամբողջ ազգի մահապատժի հրաման:
Սաթերֆիլդ. Ես տեղյակ եմ այդ հայտարարությունից:
Մենենդես. Սա դիվանագիտական պարի է նման: Մենք որպես պետություն չենք ճանաչում պատմական փաստը, որը նույնիսկ Միացյալ Նահանգների Ողջակիզման թանգարանը որպես միջկառավարական հաստատություն ճանաչել է՝ Հայոց ցեղասպանության փաստը: Բայց մենք ի զորու չենք արտասանելու «Հայոց ցեղասպանություն» արտահայտությունը: Եւ մենք չենք կարող շարժվել դեպի ապագա, եթե չկարողանանք ճանաչել անցյալը:
Լսումների ընթացքում սենատորներ Շահինի եւ Մենենդեզի պահանջով ապագա դեսպանն անդրադարձավ նաեւ Թուրքիայում մարդու իրավունքների հետ կապված լուրջ խնդիրներին եւ Ռուսաստանից Ս-400 հակաօդային համակարգերի գնման գործարքին:
Ըստ Սաթերֆիլդի, Անկարայի կողմից ռուսական զենքի գնումներն անհեռատեսական քայլ է. «Եթե Թուրքիան ձեռք բերի Ս-400 համակարգերը, նրանք այլեւս չեն կարող ձեռք բերել Ֆ-35 ամերիկյան մարտական ինքնաթիռները: Այլեւս չի լինելու Փեթրիոթ համակարգերի վաճառք, եթե նրանք գնեն Ս-400: Սա լինելու է ոչ իմաստուն քայլ միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ կտրվածքով»:

Senator Robert “Bob” Menendez raised the matter of Armenian Genocide recognition during Thursday’s hearings at the United States Senate Committee on Foreign Relations, the Voice of America Armenian Service reported.
The senator posed several questions to David Michael Satterfield, who has been nominated as the next US Ambassador to Turkey, during the Senate hearings on the approval of his respective candidacy.
Menendez asked Satterfield whether he acknowledges that around 1.5 million Armenians were killed by the Ottoman Empire, from 1915 to 1923.
Satterfield responded that they certainly were aware of that brutality.
Menendez asked Satterfield whether he recognizes that it was genocide.
Satterfield responded that the US president had stated that it was one of the most horrible atrocities of the 20th century, and that he joins that statement.
Menendez asked Satterfield whether it was genocide.
Satterfield responded that the president’s statement is the position of the US government.
Menendez asked Satterfield whether he acknowledges that in 1915, the allied forces of England, France, and Russia for the first time jointly accused another government of committing a crime against humanity and civilization.
Satterfield responded that he is a historian and well aware of the events of that time.
Menendez asked Satterfield whether he acknowledges that Henry Morgenthau, the then US Ambassador to the Ottoman Empire, had stated that the Turkish government’s order on the deportation of Armenians had actually been an execution order for an entire nation.
Satterfield responded that he is aware of that statement.
Subsequently, Bob Menendez noted that this was like a diplomatic dance. He stated that the US, as a country, does not recognize the historical fact, whereas even the United States Holocaust Memorial Museum has recognized Armenian Genocide. Menendez added that we cannot move toward the future if we cannot acknowledge the past.