Ռուս պատգամավորների հետ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հարց հնչեցրեց Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի կարգավորման վերաբերյալ: Այդ մասին Բաքու կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում հայտարարել է Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն՝ պատասխանելով «Պառլամենտսկայա գազետա»-ի հարցին:
«ՌԴ-ի դիրքորոշումը հետեւյալն է. չկա խնդրի ռազմական լուծում, կա միայն դրա լուծման դիվանագիտական ճանապարհ: Ռուսաստանն անում է տարբեր ձեւաչափերով հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի կողմերը փոխզիջման հասնեն»,-թերթը մեջբերել է Վալենտինա Մատվիենկոյի խոսքերը:
Մատվիենկոն հայտնել է, որ ապրիլի 2-ին թեման քննարկվել է ՌԴ-ի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ հեռախոսազրույցի ժամանակ: Ապրիլի 15-ին կկայանա Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ ՌԴ-ի ԱԳ նախարարների ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախագահների հանդիպումը, որի օրակարգում ներառված է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի թեման:
«Նախագահն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը ՌԴ-ի ամենահուսալի գործընկերն է: Եւ դա պետք է հաստատել գործով: 2018 թվականին Իլհամ Ալիեւի Ռուսաստան կատարած այցի ժամանակ ստորագրվել էին թվով 15 նոր միջկառավարական համաձայնագրեր, իսն մեր երկու երկրների նախագահների միջեւ վեց հանդիպում էր տեղի ունեցել անցած տարվա ընթացքում»,-հավելել է Մատվիենկոն:

На встрече делегации российских сенаторов с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым поднимался вопрос об урегулировании ситуации в Нагорном Карабахе. Об этом в ходе официального визита в Баку заявила председатель Совета Федерации Валентина Матвиенко, отвечая на вопрос «Парламентской газеты».
«Позиция РФ последовательная — нет военного решения проблемы, есть только дипломатический путь её решения. Россия делает всё возможное в разных форматах, чтобы сторонам можно было найти компромисс», — процитировала газета слова Валентины Матвиенко.
Валентина Матвиенко сообщила, что 2 апреля тема обсуждалась в телефонном разговоре президентов РФ и Азербайджана. 15 апреля состоится встреча министров иностранных дел Армении, Азербайджана и РФ и представителей Минской группы ОБСЕ, в повестке тема Нагорного Карабаха также значится.
«Президент подчеркнул: Азербайджан является самым надёжным партнёром РФ. И это надо подтверждать делами. В ходе визита в сентябре 2018 года Ильхама Алиева в Россию было подписано 15 новых межправсоглашений, а президенты двух наших стран шесть раз встречались в прошлом году», — добавила Матвиенко.