Ռուս պատգամավորների հետ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հարց հնչեցրեց Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի կարգավորման վերաբերյալ: Այդ մասին Բաքու կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում հայտարարել է Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն՝ պատասխանելով «Պառլամենտսկայա գազետա»-ի հարցին:
«ՌԴ-ի դիրքորոշումը հետեւյալն է. չկա խնդրի ռազմական լուծում, կա միայն դրա լուծման դիվանագիտական ճանապարհ: Ռուսաստանն անում է տարբեր ձեւաչափերով հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի կողմերը փոխզիջման հասնեն»,-թերթը մեջբերել է Վալենտինա Մատվիենկոյի խոսքերը:
Մատվիենկոն հայտնել է, որ ապրիլի 2-ին թեման քննարկվել է ՌԴ-ի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ հեռախոսազրույցի ժամանակ: Ապրիլի 15-ին կկայանա Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ ՌԴ-ի ԱԳ նախարարների ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախագահների հանդիպումը, որի օրակարգում ներառված է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի թեման:
«Նախագահն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը ՌԴ-ի ամենահուսալի գործընկերն է: Եւ դա պետք է հաստատել գործով: 2018 թվականին Իլհամ Ալիեւի Ռուսաստան կատարած այցի ժամանակ ստորագրվել էին թվով 15 նոր միջկառավարական համաձայնագրեր, իսն մեր երկու երկրների նախագահների միջեւ վեց հանդիպում էր տեղի ունեցել անցած տարվա ընթացքում»,-հավելել է Մատվիենկոն:

Issues of resolving the situation in Karabakh was raised during the meeting of the Russian senators' delegation with Azerbaijani President Ilham Aliyev, Russian Federation Council Chairperson Valentina Matviyenko stated during the official visit to Baku.
“The position of Russia is consistent - there is no military solution to the problem, there is only a diplomatic way to solve it. Russia is doing everything possible in different formats to achieve compromise,” the Parliamentary Newspaper noted quoting Valentina Matviyenko.
Valentina Matviyenko informed that the topic was discussed by the presidents of Russia and Azerbaijan during phone talk on April 2. On April 15, a meeting will be held between the FMs of Armenia, Azerbaijan and the Russian Federation and representatives of the OSCE Minsk Group, and the Karabakh issue is also on the agenda.
“The President stressed: Azerbaijan is the most reliable partner of the Russian Federation. And this must be confirmed by deeds. During the visit of Ilham Aliyev to Russia in September 2018, 15 new intergovernmental agreements were signed, and the presidents of our two countries met six times last year, ”added Matviyenko.