Եվրոպական տարբեր կառույցներ, կարծես, ուզում են վերանայել իրենց մոտեցումներն Արցախի հետ հարաբերությունների տեսանկյունից: Այդ մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասել է Արցախի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ, աշխատակազմի Գլխավոր տեղեկատվական վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը։
Նա հիշեցրել է, որ ԵԽԽՎ-ում իր ելույթում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ պետք է ակտիվացնել հարաբերություններն Արցախի հետ. «Այնտեղ նաեւ որոշ քննադատական գաղափարներ են հնչել ԵԽԽՎ-ի նկատմամբ, որ այդ կառուցի դիրքորոշումը ինչ-որ տեղ նաեւ նպաստել է Ադրբեջանի ագրեսիվ պահվածքին:
Դրանից անմիջապես հետո ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդն հայտարարեց, որ պետք է նոր որակ հաղորդել Արցախի եւ նմանատիպ պետություների հետ հարաբերություններին եւ նշել է, որ պետք է Մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունիա Միատովիչը պետք է ուշադրություն դարձնի այդ հարցին: Միատովիչը հայտարարել է, որ ուզում է «գորշ տարածքների» նկատմամբ ավելի մեծ հետաքրքրություն լինի, գնան այդ տարածքներ, տեսնեն` ինչ զարգացումներ են այնտեղ տեղի ունենում մարդու իրավունքների տեսակետից»,-հայտարարեց Դավիթ Բաբայանը:
Նա ընդգծեց, որ իրենք անմիջապես արձագանքելն են, որ «գորշ տարածքներ» բառակապակցությունն անընդունելի է, որովհետեւ Արցախն ազատ, հասանելի երկիր է, բոլորն էլ կարող են գալ, ծանոթանալ:
«Եթե կա ցանկություն գալու, հարաբերվելու, մենք միայն ողջունում ենք այդ մոտեցումը, թող գան, ծանոթանան` ինչպիսի երկիր է եւ համեմատեն Ադրբեջանի հետ: Երբ մարդիկ գալիս են, տեսնում են բարբարոս երկիր Ադրբեջանը եւ ժողովրդավարության ուղին ընտրած Արցախը, իրենք եզրակացություններ անում են»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը:

STEPANAKERT.- Different European organizations seem to reconsider their approaches in terms of relations with Artsakh, press secretary of the President of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic/NKR), said during Facebook live.
He recalled that Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated in his speech at the PACE that he had to intensify relations with Artsakh. "There are also some critical ideas about PACE that the position of this organization has also contributed to Azerbaijan's aggressive behavior.
Right after that Council of Europe Secretary General Thorbjorn Jagland announced that he should give a new impetus to relations with Artsakh and similar states and noted that Human Rights Commissioner Dunja Mijatović should pay attention to that issue, "said David Babayan, adding that Mijatović wanted to have more interest in "gray spaces."
He underlined that they immediately responded that the phrase "gray spaces" is unacceptable because Artsakh is a free, accessible country, everyone can come and get acquainted.
"If there is a wish to come, we will just welcome that approach. When people come and see the barbaric country of Azerbaijan and Artsakh, which has chosen the path of democracy, they make conclusions, "said David Babayan.