Պաշտոնական այցով Լատվիայում գտնվող Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ մարտի 9-ին նախագահ Վալդիս Զատլերսի հետ հանդիպումից հետո ծաղկեպսակ է դրել Ազատության հուշարձանին:
Նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ՀՀ նախագահն այնուհետ մեկնել է Լատվիայի խորհրդարան: Խորհրդարանի խոսնակ տիկին Սոլվիտա Աբոլտինայի հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձ է եղել հայ-լատվիական միջխորհրդարանական համագործակցությանը: Զրուցակիցներն ընդգծել են երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ կապերի բարձր մակարդակը` գոհունակությամբ արձանագրելով, որ Հայաստանի եւ Լատվիայի խորհրդարաններում ձեւավորված բարեկամական խմբերը հաջողությամբ համագործակցում են եւ պատրաստակամ են զարգացնելու փոխգործակցությունը` նկատի առնելով առկա մեծ ներուժը:
Նախագահ Սարգսյանը նշել է նաեւ, որ Հայաստանը հետաքրքրված է Եվրամիության հետ գործակցության, ինչպես նաեւ երկրի օրենսդրությունը եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցնելու լատվիական փորձով:
Նկատի առնելով, որ 2012թ. Երեւանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից հռչակվել է գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք, իսկ 2014թ. Ռիգան հռչակվել է Եվրոպայի մշակութային մայրաքաղաք` Սերժ Սարգսյանը եւ Լատվիայի խորհրդարանի խոսնակ տիկին Աբոլտինան մշակույթի ոլորտում դա համարել են երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը զարգացնելու, փոխշփումների նոր եւ շատ լավ հնարավորություն:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պաշտոնական այցի շրջանակներում այսօր Լատվիայի նախագահ Վալդիս Զատլերսի հետ մասնակցել է նաեւ հայ-լատվիական գործարար համաժողովի բացմանը:
Երեկոյան ի պատիվ նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Լատվիայի նախագահ Վալդիս Զատլերսի եւ տիկին Լիլիտա Զատլերեի անունից կտրվի պաշտոնական ընթրիք:

Находящийся в Латвии с официальным визитом президент Армении Серж Саргсян сегодня после встречи с президентом Валдисом Затлерсом возложил венок к памятнику Свободе.
Затем глава армянского государства отправился в парламент Латвии. Во время встречи президента Сержа Саргсяна со спикером парламента Солвитой Аболтиней обсуждалось армяно-латвийское межпарламентское сотрудничество. Собеседники подчеркнули высокий уровень связей между законодательными органами двух стран, отметив с удовлетворением, что сформированные в парламентах Армении и Латвии группы дружбы успешно сотрудничают и готовы развивать взаимодействие, учитывая большой существующий потенциал.
Президент Саргсян отметил также, что Армения заинтересована во взаимодействии с Евросоюзом, а также интересуется опытом Латвии в приведении законодательства в соответствие с европейскими критериями.
Учитывая, что в 2012 году Ереван объявлен ЮНЕСКО всемирной столицей книги, а в 2014 году Рига объявлена культурной столицей Европы, президент Саргсян и спикер парламента Латвии госпожа Аболтиня сочли это новой и очень хорошей возможностью развивать сотрудничество между двумя странами в сфере культуры.
В рамках официального визита Серж Саргсян вместе с Валдисом Затлерсом принял участие также в открытии армяно-латвийского бизнес форума.
Вечером в честь президента Сержа Саргсяна от имени президента Латвии Валдиса Затлерса и госпожи Лилиты Затлере был дан официальный ужин.