Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը եւ ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խնդիրը կքննարկեն հաջորդ շաբաթ Մոսկվայում: Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Նրա խոսքով՝ հանդիպումը տեղի կունենա միջազգային անվտանգության Մոսկովյան ամենամյա համաժողովի շրջանակում, որը կանցկացվի ապրիլի 24-ին Ռուսաստանի մայրաքաղաքում:
«Ապրիլի 24-ին նախատեսված է Սերգեյ Լավրովի հանդիպումը ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերի հետ, որը Մոսկվայում է լինելու միջազգային անվտանգության VIII Մոսկովյան համաժողովին մասնակցելու համար»,- ասել է դիվանագետը՝ նշելով, որ կքննարկվի ԵԱՀԿ ընթացիկ աշխատանքի հարցերի լայն սպեկտր: «Դրանց թվում են՝ Եվրաատլանտիկայում ռազմաքաղաքական իրավիճակի ապաէսկալացիայի կառուցողական երկխոսության վերաբերյալ կարծիքների փոխանակումը, ահաբեկչության, թմրասպառնալիքի դեմ պայքարի ոլորտներում, ինչպես նաեւ կիբեռանվտանգության ոլորտում համագործակցությունը»,- պարզաբանել է նա:

Министр иностранных дел России Сергей Лавров и генеральный секретарь ОБСЕ Томас Гремингер обсудят нагорно-карабахское урегулирование на следующей неделе в Москве. Об этом на еженедельном брифинге сообщила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
По её словам, встреча состоится в рамках Московской ежегодной конференции по международной безопасности, которая пройдёт в российской столице 24 апреля.
«24 апреля запланирована встреча Сергея Лаврова с генеральным секретарем Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Томасом Гремингером, который будет находиться в Москве для участия в VIII Московской конференции по международной безопасности», — сказала дипломат, отметив, что будет обсуждаться широкий спектр вопросов текущей работы ОБСЕ. «В их числе — обмен мнениями о перспективах структурированного диалога по деэскалации военно-политической ситуации в Евроатлантике, сотрудничество в сферах борьбы с терроризмом, наркоугрозой, а также в области кибербезопасности», — пояснила она.