ՀՀ պետական վերահսկողության ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանն, ում լիազորությունները ժամանակավորապես դադարեցվել են, դատի է տվել Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով։ NEWS.am–ը դատական տեղեկատվական համակարգից տեղեկացավ, որ հայցադիմումը ապրիլի 17–ին Վարչական դատարանն ընդունել է վարույթ։
Դավիթ Սանասարյանը պահանջում է առոչինչ ճանաչել եւ վերացնել ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի յողմից 2019թ. մարտի 18–ի «Պետական վերահսկողական ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանի կողմից <«Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 28-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով ամրագրված էթիկայի կանոնի խախտման վերաբերյալ եզրակացությունը հաստատելու մասին» թիվ 28-Ա որոշումը։
Հիշեցնենք, որ ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի դիմումի հիման վրա հանձնաժողովը վարույթ էր հարուցել եւ նշած եզրակացությամբ արձանագրել, որ Պետական վերահսկողական ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանը թույլ է տվել «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով ամրագրված էթիկայի կանոնի խախտում, այն է՝ իր գործունեությամբ չի նպաստել զբաղեցրած պաշտոնի եւ իր ներկայացրած մարմնի նկատմամբ վստահության եւ հարգանքի ձեւավորմանը։
Դավիթ Սանասարյանն էլ հայտարարել էր, որ չի ընդունում հանձնաժողովի որոշումը եւ որ այն վիճարկելու է դատական կարգով։
Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ–ում քննվող քրեկան գործով ապրիլի 18-ին Դավիթ Սանասարյանին մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համաեւ եւ որպեզ խափանման միջոց ընտրվել՝ չհեռանալու մասին ստորագրությունը։
Քննիչի կողմից միաժամանակ որոշում է կայացվել Դավիթ Սանասարյանի պաշտոնավարությունը ժամանակավոր դադարեցնելու մասին։

Глава Государственной контрольной службы Армении Давид Санасарян, полномочия которого на данный момент приостановлены, подал в суд на Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц.
Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в пресс-службе Судебного департамента, Административный суд 17 апреля принял исковое заявление.
Давид Санасарян требует аннулировать заключение Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц от 18 марта 2019 года, согласно которому он допустил нарушение правил этики, закрепленных пунктом 3 части 3 статьи 28 закона «О публичной службе».
Напомним, Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц на основании заявления ректора ЕГУ Арама Симоняна возбудила производство по признакам предполагаемого нарушения начальником Государственной контрольной службы Давидом Санасаряном правила этики, закрепленного пунктом 3 части 3 статьи 28 закона «О публичной службе». Согласно решению комиссии, своей деятельностью Давид Санасарян не содействовал формированию доверия и уважения к занимаемой им должности и представляемому им органу. Давид Санасарян заявил, что решение Комиссии будет оспаривать в суде.
Как сообщила ранее Служба национальной безопасности Армении, 20 февраля текущего года в следственном департаменте СНБ было возбуждено уголовное дело по признакам статей 308 ч.2 и 325 ч.2 в связи со злоупотреблением должностных полномочий, сговором с целью подделки документов со стороны ряда сотрудников Контрольной службы. На основании достаточных доказательств, полученных в ходе предварительного следствия по делу, главе Контрольной службы Давиду Санасаряну 18 апреля было предъявлено обвинение по признакам статьи 308 ч.1.
В отношении Санасаряна в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.
При согласии прокурора, осуществляющего контроль над следствием, следователь принял решение о временном приостановлении полномочий Давида Санасаряна в качестве главы Контрольной службы, которое было направлено премьер-министру Армении.