Հայաստանը հետևողականություն ցուցաբերեց լայնածավալ ճգնաժամի պայմաններում գտնվող տարածաշրջաններում դրական փոփոխությունների նպատակով օգնություն տրամադրելու հարցում, ինչը դրսևորվեց Սիրիայում վերջերս մեկնարկած մեր Ազգային մարդասիրական առաքելությամբ, որի որոշումը կայացվել է ընդունող երկրի՝ սիրիական կառավարության պաշտոնական դիմումի հիման վրա, ինչպես նաև Հալեպի հայ համայնքի և տեղի կրոնական առաջնորդների խնդրանքով և Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության աջակցությամբ։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 25-ին, Մոսկվայի միջազգային անվտանգության հարցերով 8-րդ համաժողովի ժամանակ իր ելույթում նշել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը։
Ելույթում նա, մասնավորապես, ասել է.
«...Միջազգային հարաբերություններում կանխատեսելիության մակարդակի բարձրացման համատեքստում չափազանց կարևոր է ամենաարդիական՝ գլոբալ և տարածաշրջանային հիմնախնդիրների և հարցերի քննարկումը, միջազգային անվտանգության ձևավորման վերաբերյալ կարծիքների փոխանակումը:
Այսօրվա լիագումար նիստի թեման անցած տարվա համաշխարհային և տարածաշրջանային խնդիրների լուծման մոտեցումների քննարկման, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի նախաձեռնության ` ՄԱԿ-ի խաղաղապահ գործողություններին մասնակցության ակտիվացման ուղղությամբ, այսպես կոչված A4P-ի տրամաբանական շարունակությունն ու հետագա զարգացումն է: Մենք բոլորս մեծ անհանգստությամբ փաստում ենք միջպետական հարաբերություններում լարվածության աճը, անվտանգության ապահովման մեխանիզմների դեգրադացումը, հակամարտությունների գոտիների նկատելի ընդլայնումը ներպետական ճգնաժամների սրացման հետևանքով, նախևառաջ՝ էթնիկ և կրոնական հողի վրա:
Միևնույն ժամանակ, մեր աշխարհն առավել փոխկապակցված է դարձել, երբ որոշակի տարածաշրջանի ցանկացած անկայունություն հղի է բացասական հետևանքներով ողջ աշխարհում: Նման իրավիճակում խաղաղության և կայունության սպառնալիքների բաժանումն ըստ տարածաշրջանների՝ բավական պայմանական է:
Վերոնշյալ հանգամանքները համաշխարհային հանրության առջև դինամիկ զարգացման խնդիրներ են դրել և ստեղծել խաղաղապահ գործողությունների մոտեցումներն ու չափանիշները վերանայելու նախադրյալներ, որոնք, իրենց ներկայիս ձևով, այնպես, ինչպես ներկայացված է ՄԱԿ-ի խաղաղապահ գործողություններում համատեղ պարտավորությունների մասին Հռչակագրում, նկատելիորեն հնացած են՝ հաշվի առնելով ճգնաժամային կառավարման ոլորտի արմատական փոփոխությունները:
Ասվածը ենթադրում է առաքելության լեգիտիմության, գործընկերների հետ փոխգործակցության, ինչպես նաև միջազգային ուժերի կազմի և նրանց ներգրավման կամ հաշտեցման կանոնների վերաբերյալ դիսկուրսի վերսկսում:
Լեգիտիմությունն այն պայմանն է, որը հիմնված է որոշակի լսարանների կողմից օրինականության, բարոյականության, կամ մի շարք գործողությունների՝ ճիշտ լինելու ընկալման վրա, և այն խաղաղապահության խնդիրների մեջ կենտրոնական տեղ է զբաղեցնում, ունենալով երկու առանցքային կողմ` ընդունող երկրի կառավարության և միջազգային առաքելության օրինականությունը (լեգիտիմությունը):
Մասնավորապես, միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցելու դեպքում միջազգային հանրությունը պետք է խստորեն հետևի ՄԱԿ-ի երկու հիմնարար սկզբունքներին.
1. Միջազգային առաքելությունը պետք է իրականացվի առնվազն ընդունող երկրի օրինական իշխանությունների համաձայնությամբ
2. Խաղաղապահ ուժերը խնդիրներ են կատարում առանց նախապաշարումների և բացարձակապես անկողմնակալ
Առաքելության տարբեր գործընկերների, կամ առնվազն՝ շահագրգիռ կողմերի միջև փոխգործակցության խնդիրը ոչ պակաս կարևոր նշանակություն ունի: Այս համատեքստում առանձնահատուկ կարևորվում է տարբեր դերակատարների միջև համագործակցության կամ գործողությունների համակարգման գործոնը, ինչը ցանկացած խաղաղապահ գործողության բարեհաջող իրականացման և ավարտի համար կարևորագույն պայմաններից մեկն է:
Վերջապես, խաղաղապահ ուժերը պետք է ունենան ռացիոնալ մանդատ և պատրաստ լինեն իրադարձությունների ցանկացած զարգացմանը՝ գործելով բացառապես միջազգային մարդասիրական իրավունքի և առաջադրված խնդիրների ու պարտավորությունների շրջանակում: Ավելին, այսօր ավանդական խաղաղարարությունն առավել բազմակողմանի է դառնում, երբ զուտ ռազմականի փոխարեն առանցքային են բազմաբնույթ խնդիրներ, զինվորական անձնակազմն իր տեղը զիջում է զինվորական-ոստիկանական-քաղաքացիական անձնակազմին, իսկ խաղաղապահ ուժերի անուղղակի դերը քաղաքական գործընթացներում փոխարինվում է դրանցում առավել անմիջական ներգրավմամբ։
Հաշվի առնելով վերը նշվածը, կարծում եմ, որ միջազգային խաղաղապահ ուժերի զարգացման հիմնական ուղղությունները պետք է լինեն․
• յուրաքանչյուր առանձին առաքելության համար խաղաղապահների իրավական կարգավիճակի հստակեցումը
• բոլոր ներգրավված կողմերի գործողությունների համակարգման, այսինքն, սինխրոնացման կամ, առնվազն, այսպես կոչված ապահակամարտեցման (դեկոնֆլիկտացիա) մեխանիզմների ստեղծումը
• ինտեգրված զինվորական-ոստիկանական-քաղաքացիական թիմերի ձևավորումը, վերապատրաստումը, վերազինումը և գործառնական համակարգումը
• Խաղաղապահների արհեստավարժության և էթնո-մշակութային-կրոնական իրազեկության շարունակական բարելավումը
• խաղաղարար ուժերի ներգրավման կանոնների համար ճկուն հնարավորությունների ստեղծումը
• թափանցիկություն և նրանց գործունեության շարունակական մշտադիտարկումը/մոնիտորինգ/
• ազգային կոնտինգենտների կամ խմբերի համար նյութատեխնիկական ապահովման համակարգումը՝ երկրորդական դերերի բաշխման և տեղական կապալառուների ծառայություններից օգտվելու սկզբունքների առավելագույն կիրառմամբ
• խաղաղապահ առաքելությունների ֆինանսավորման ֆունկցիոնալ և ծախսային ցուցանիշների թափանցիկության բարձրացումը
• առաջավոր տեխնոլոգիաների կիրառումը
Միջազգային անվտանգության ապահովման ոլորտում շահերի և նպատակների համընկնումը թելադրում է անհատական և հավաքական ներուժի շարունակական զարգացում խաղաղություն և կայունություն պահպանելու համար` ինչպես համաշխարհային և տարածաշրջանային տերությունների, այնպես էլ սահմանափակ ռազմական հնարավորություններ ունեցող երկրների կողմից: Հայաստանը նույնպես հավատարիմ է այդ մոտեցմանը:
Արդեն ավելի քան երկու տասնամյակ գտնվելով անկայուն և անկանխատեսելի անվտանգային իրավիճակում, երբ «պատերազմ» և «խաղաղություն» հասկացությունները բավական երերուն են, Հայաստանը, պաշտպանական կարողությունների հետևողական զարգացմանը զուգահեռ, ավելացնում է խաղաղության և միջազգային անվտանգության պահպանման իր ազգային կարողությունները:
Հայաստանը, լինելով միջազգային անվտանգության և կայունության արժեքը գործնականում ճանաչած երկիր, վերջին 15 տարիների ընթացքում խաղաղապահության ոլորտում կուտակել է լուրջ փորձ, որն սկսվել է Կոսովոյում և Իրաքում: Ներկայում հայկական խաղաղապահ ուժերը ներկայացված են չորս միջազգային առաքելություններում:
Մենք նաև հետևողականություն ցուցաբերեցինք լայնածավալ ճգնաժամի պայմաններում գտնվող տարածաշրջաններում դրական փոփոխությունների նպատակով օգնություն տրամադրելու հարցում, ինչը դրսևորվեց Սիրիայում վերջերս մեկնարկած մեր Ազգային մարդասիրական առաքելությամբ, որի որոշումը կայացվել է ընդունող երկրի՝ սիրիական կառավարության պաշտոնական դիմումի հիման վրա, ինչպես նաև Հալեպի հայ համայնքի և տեղի կրոնական առաջնորդների խնդրանքով և Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության աջակցությամբ, ինչի համար շնորհակալ ենք ՌԴ կառավարությանը:
Մասնավորապես, այս տարածաշրջանում հայկական մարդասիրական առաքելության իրականացումը հիմնավորված է Մերձավոր Արևելքում հայկական ներկայության պատմական գործոնով և մեր արմատները Մերձավոր Արևելքում պահպանելու ցանկությամբ` հաշվի առնելով վերջին ավելի քան տասը տարվա անկայունության դառը փորձը, ինչի հետևանքը դարձավ Իրաքից հայերի զանգվածային արտագաղթը:
Մարդասիրական առաքելությունը ներառում է բժշկական անձնակազմ և ականազերծող մասնագետներ, որոնք, իրենց ռուս գործընկերների հետ համագործակցությամբ, օգնություն են ցուցաբերում երկարատև պատերազմից տառապող Սիրիայի Արաբական Հանրապետության բնակչությանը:
Հայաստանի Հանրապետությունը մտադիր է շարունակել իր ներդրումը ՄԱԿ-ի կողմից արտոնված տարբեր ձևաչափի խաղաղապահ գործողություններին՝ տարբեր աշխարհագրական, կլիմայական, էթնիկ և կրոնական միջավայրերում: Այդ նպատակով մենք պատրաստ ենք օգտագործել մեր ողջ ներուժը, և, առաջին հերթին՝ դաշտային հոսպիտալն ու ինքնաշեն պայթուցիկ սարքեր ականազերծողներին:
Վերջում կցանկանայի հավաստիացնել, որ Հայաստանը հանդես է գալիս որպես ջատագով միջազգային իրավունքի նորմերի և ազատ ընտրության իրավունքի հավասարազոր կիրառման, ողջամիտ գլոբալացման և միջազգային անվտանգության ճարտարապետության, որը հիմնված է ուժի և առավելապաշտական մոտեցումների, ատելության հռետորաբանության և ռազմատենչ հայտարարությունների վրա խարսխված քաղաքականության բացառման վրա:
Ինչպես ասում էր միջազգային հարաբերությունների առաջատար մասնագետներից մեկը՝ «փորձելով իրականացնել իրենց իդեալիստական և իրատեսական նպատակներն արտաքին քաղաքականության մեջ, պետությունները պետք է իրենց ուժը համատեղեն բարոյական սկզբունքների հետ, իսկ սեփական արդարությանը հավատը ՝ չափավորել ողջամտությամբ»:

The discussion of the most pressing global and regional problems and issues, exchange of views on the formation of international security is extremely important in the context of increasing the level of predictability in international relations, Armenian Defense Minister Davit Tonoyan said in his speech at Moscow Conference on International Security.
“Dear colleagues, friends, ladies and gentlemen,
First of all, I would like to thank the Ministry of Defence of the Russian Federation and personally the minister of defence, Army General Sergey Kuzhugetovich Shoigu, for the invitation to take part in the work of this traditional Moscow Conference on International Security. The discussion of the most pressing global and regional problems and issues, exchange of views on the formation of international security is extremely important in the context of increasing the level of predictability in international relations.
The topic of today's plenary session is a logical continuation and further development of the last year’s discussion of approaches to solving global and regional problems, as well as the initiative of the UN Secretary General to increase participation in UN peacekeeping operations, the so-called A4P.
We all note with great concern the growing escalation of tension in international relations, the degradation of security mechanisms, the noticeable expansion of conflict zones as a result of aggravating intra-state crises, primarily on ethnic and religious grounds.
At the same time, our world has become more interconnected: any instability in a particular region may trigger negative consequences throughout the world. In such a situation, the division of threats to peace and stability into regions is very conditional.
The above circumstances prompt the entire international community to set tasks of dynamic development and create prerequisites for revising the approaches and criteria for peacekeeping activities, which in their current form, as was presented in the Declaration on Joint Commitments to UN Peacekeeping Operations, in view of the radical changes that have occurred the field of crisis management is noticeably outdated. The foregoing assumes the resumption of discourse on the legitimacy of the mission, interaction with partners in the mission, as well as the composition of international forces and the rules of their involvement or reconciliation.
Legitimacy is a condition based on the perception of legality, morality or correctness of a number of actions by specific audiences, and is central to the tasks of peacemaking, having two key aspects: the legitimacy of the host government and the legitimacy of the international mission. In particular, when participating in international peacekeeping missions, the international community should strictly adhere to two fundamental UN principles:
1. An international mission should be conducted at least with the consent of the legal authorities of the host country.
2. Peacekeeping forces perform tasks for their intended purpose without prejudice and are completely impartial.
The task of interaction between various partners or, at least, the interested parties on the mission is equally important. In this context, particular importance is attached to the factor of establishing cooperation or coordination between various actors, which is one of the key conditions for the successful implementation and completion of any peacekeeping activities.
Finally, the peacekeeping forces should have a rationalized mandate and composition and be prepared for any development of events, acting solely within the international humanitarian law and the tasks and obligations assigned to them. Moreover, today, traditional peacemaking more and more corresponds to multidimensional, when instead of purely military tasks, diverse tasks are put in the center, the military contingent gives way to mixed military-police-civilian personnel, and the indirect role of peacekeeping forces in political processes is replaced by the most direct involvement.
In view of the above, I believe that the main trends in the development of international peacekeeping forces should be:
• clarification of the legal status of peacekeepers for each individual mission;
• creation of coordination mechanisms, that is, synchronization or, at least, the so-called de-conflict of the actions of all the parties involved;
• formation, training, equipping and operational coordination of integrated military-police-civilian teams;
• continuous improvement of professionalism and ethno-cultural-religious awareness of peacekeepers;
• creating flexibility for rules for engaging peacekeeping forces;
• transparency and continuous monitoring of their activities;
• coordination of logistics for national contingents or groups with the greatest application of the principle of assigning secondary roles and using the services of local contractors;
• increasing the transparency of the functional and cost indicators of the financial costs of peacekeeping missions;
• use of advanced technology.
The concurrence of interests and goals in ensuring international security dictates the continuous development of their individual and collective potentials to maintain peace and stability, both by world and regional powers, and by countries with limited military capabilities. Armenia also adheres to this approach. For more than two decades, being in an unstable and unpredictable security situation, when the concepts of “war and peace” are very shaky, Armenia, moving forward with the consistent development of defense capabilities, has been developing national capabilities for maintaining peace and international security.
Armenia, as a country that has felt the price of international security and stability in practice, has accumulated considerable experience in the field of peacekeeping over the past 15 years, the acquisition of which began in Kosovo and Iraq. Currently, Armenian peacekeeping forces are represented in four international missions.
We also demonstrated a consistent commitment to helping to ensure positive changes in the regions affected by the full-blown crisis, which was reflected in our recently launched National Humanitarian Mission in Syria, the decision on which was taken in accordance with the official request of the host country - the Syrian government, and the request by the Armenian community of Aleppo and their religious leaders, with the assistance of the Russian Ministry of Defence, for which we are very grateful to the Russian Government. In particular, the deployment of the Armenian humanitarian contingent in this region is justified by the historical factor of the Armenian presence in the Middle East from time immemorial and the desire to preserve our roots in the Middle East, taking into account the bitter experience of the past ten years of instability, resulting in a massive exodus of Armenians from Iraq.
The humanitarian mission comprises medical personnel and demining specialists who, in cooperation with their Russian colleagues, provide assistance to the population of the Syrian Arab Republic affected by a long-lasting war.
The Republic of Armenia intends to continue to make its feasible contribution to the UN-sanctioned peacekeeping undertakings of various formats, carried out in various geographic, climatic, ethnic and confessional operational environments. To this end, we are ready to use all the potential that we have, and above all, the field hospital and specialists in the fight against improvised explosive devices.
In conclusion, I would like to assure that Armenia is a champion of the equivalent application of the norms of international law and the right to free choice, reasonable globalization and international security architecture based on abstaining from the policy of “force” and maximalist approaches, hate speech and belligerent statements.
As one of the leading experts on international relations said, “Trying to implement their idealistic and realistic goals in foreign policy, states should combine their power with moral principles, and temper their belief in their rightness”.