ԴԱՀԿ ծառայության նախկին պետ եւ նախկին պատգամավոր Միհրան Պողոսյանի իրավունքն է քաղաքական ապաստան խնդրել Ռուսաստանում։ Այս մասին ասել է Հայաստանի արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը ապրիլի 29-ի մամուլի ասուլիսում։
«ՌԴ ինքնիշխան իրավունքն է տրամադրել ապաստան կամ հրաժարվել դրանից։ Կարծիք կա, որ Պողոսյանի գործողությունը պաշտպանական մարտավարություն է, որպեսզի ժամանակ ձգի։ Ցանկացած պարագայում, դա նրա իրավունքն է։ Թե որքանով է հայրենասիրական կամ բարոյական՝ սուբյեկտիվ գնահատականի հարց է»,- ասել է նախարարը։
Հիշեցնենք, որ Միհրան Պողոսյանը ձերբակալվել էր ՌԴ-ում եւ քաղաքական ապաստան խնդրել։ Պողոսյանը մեղադրվում է օֆշորային սկանդալին մասնակցության եւ փողերի լվացման մեջ։

YEREVAN. – It’s Compulsory Enforcement Service of Judicial Orders former head and ex-MP Mihran Poghosyan’s right to ask for political asylum in Russia. Armenia’s Justice Minister Artak Zeynalyan said this at a press conference on Monday.
“[And] it’s the Russian Federation’s sovereign right to grant [him] asylum, or to reject it,” the minister added. “There is a view that Poghosyan’s action is a defense tactic so as to buy time. At any rate, it’s his right. [And] it’s a matter of subjective assessment as to what extent [it’s] patriotic, or ethical.”
As reported earlier, Mihran Poghosyan was detained in Russia, and he sought political asylum from this country. He is charged in Armenia with involvement in an offshore scandal and money laundering.