Ադրբեջանը թույլ չի տալիս Արցախի բնակիչներին օգտվել Արցախում գործող օդանավակայանից՝ դրանով իսկ խախտելով հանրապետության բնակիչների ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը։ Այս մասին ապրիլի 30-ին Հայաստանի խորհրդարանի մարդու իրավունքների եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ասել է Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը։
Նա նշել է, որ Բաքվի մեղքով Արցախի բնակիչները զրկված են Սարսանգի ջրամբարից օգտվելու հնարավորությունից։ «Թեեւ հենց ադրբեջանական կողմն է ավելի հաճախ ու ավելի բարձրաձայն բարձրացնում այս հարցը, բայց Ադրբեջանի մեղքը Սարսանգի շահագործման հարցում բավական մեծ է»,- ասել է օմբուդսմենը՝ պարզաբանելով, որ ջրամբարի ջրերի վերահսկողությունը, ըստ էության, տեղի է ունենում միաժամանակ երկու կողմից, եւ ադրբեջանական կողմի մեղքով, որի վերահսկողության ներքո է գտնվում նրա ջրանցքի առավել կարեւոր մասը, որը թույլ է տալիս ջրամբարից ջրառ կատարել նրա հետագա բաշխման համար հայկական եւ ադրբեջանական գյուղական վայրերին, դա տեղի չի ունենում։
Բեգլարյանը փաստել է, որ Բաքուն չի ցանկանում համագործակցել իրենց հետ այս հարցով, թեեւ հակառակ դեպքում ավելի շատ կշահեին իրենք՝ ադրբեջանցիները, քանի որ այդ ջրի մոտ 70-80 տոկոսը գնում է հենց ադրբեջանական գյուղեր։ «Նրանք, ըստ էության, խախտում են իրենց իսկ՝ Ադրբեջանի քաղաքացիների իրավունքները, էլ չեմ ասում մեր գյուղաբնակների իրավունքների մասին»,- ամփոփել է Արտակ Բեգլարյանը։

Azerbaijan isn’t letting the residents of Nagorno-Karabakh to fly from the airport operating in the Nagorno-Karabakh Republic, and by doing this, it is violating the right of the residents of the republic to move freely. This is what Ombudsman of the Nagorno-Karabakh Republic Artak Beglaryan said during the April 30 session of the Standing Committee on Human Rights Protection and Public Affairs of the National Assembly of Armenia.
He stated that the residents of Nagorno-Karabakh are deprived of the opportunity to benefit from the Sarsang Reservoir because of Baku and clarified that the reservoir is, in essence, under the control of both sides.
Beglaryan also stated that Baku doesn’t want to collaborate with Nagorno-Karabakh in regard to this issue, even though, if it collaborated, the Azerbaijanis would benefit more since nearly 70-80% of the water flows to Azerbaijani villages. “In essence, Azerbaijan is violating the rights of its own citizens, not to mention the rights of the villagers of Nagorno-Karabakh,” Artak Beglaryan concluded.