Ադրբեջանը թույլ չի տալիս Արցախի բնակիչներին օգտվել Արցախում գործող օդանավակայանից՝ դրանով իսկ խախտելով հանրապետության բնակիչների ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը։ Այս մասին ապրիլի 30-ին Հայաստանի խորհրդարանի մարդու իրավունքների եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ասել է Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը։
Նա նշել է, որ Բաքվի մեղքով Արցախի բնակիչները զրկված են Սարսանգի ջրամբարից օգտվելու հնարավորությունից։ «Թեեւ հենց ադրբեջանական կողմն է ավելի հաճախ ու ավելի բարձրաձայն բարձրացնում այս հարցը, բայց Ադրբեջանի մեղքը Սարսանգի շահագործման հարցում բավական մեծ է»,- ասել է օմբուդսմենը՝ պարզաբանելով, որ ջրամբարի ջրերի վերահսկողությունը, ըստ էության, տեղի է ունենում միաժամանակ երկու կողմից, եւ ադրբեջանական կողմի մեղքով, որի վերահսկողության ներքո է գտնվում նրա ջրանցքի առավել կարեւոր մասը, որը թույլ է տալիս ջրամբարից ջրառ կատարել նրա հետագա բաշխման համար հայկական եւ ադրբեջանական գյուղական վայրերին, դա տեղի չի ունենում։
Բեգլարյանը փաստել է, որ Բաքուն չի ցանկանում համագործակցել իրենց հետ այս հարցով, թեեւ հակառակ դեպքում ավելի շատ կշահեին իրենք՝ ադրբեջանցիները, քանի որ այդ ջրի մոտ 70-80 տոկոսը գնում է հենց ադրբեջանական գյուղեր։ «Նրանք, ըստ էության, խախտում են իրենց իսկ՝ Ադրբեջանի քաղաքացիների իրավունքները, էլ չեմ ասում մեր գյուղաբնակների իրավունքների մասին»,- ամփոփել է Արտակ Բեգլարյանը։

Азербайджан не позволяет жителям Карабаха воспользоваться действующим в НКР аэропортом, нарушая, тем самым, право граждан республики на свободное перемещение. Об этом на заседании постоянной Комиссии по правам человека и общественным вопросам парламента Армении заявил 30 апреля омбудсмен Нагорно-Карабахской Республики Артак Бегларян.
Он также отметил, что по вине Баку жители Карабаха в лице сельчан лишены возможности воспользоваться Сарсангским  водохранилищем. «Хотя именно азербайджанская сторона чаще и громче всех поднимает этот вопрос, однако вина Азербайджана в проблеме эксплуатации Сарсангского водохранилища достаточно велика», - сказал омбудсмен, уточнив, что контроль воды в водохранилище, по сути, осуществляется одновременно с обеих сторон, и по вине азербайджанской стороны, под контролем которой находится наиболее важная часть водохранилища, позволяющая проводить водосток воды из водохранилища для ее последующего распределения в армянские и азербайджанские сельские районы, этого не происходит.
Бегларян констатировал, что Баку не желает с ними сотрудничать по данному вопросу, хотя в обратном случае в большей степени выиграли бы сами азербайджанцы, поскольку порядка 70-80% этой самой воды поступит именно в азербайджанские села. «Они, по сути, нарушают права и своих же граждан – жителей Азербайджана, не говоря уже о правах наших сельских жителей», - заключил Артак Бегларян.