ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լիտվայի արտգործնախարար Աուդրոնիուս Աժուբալիսը Հարավային Կովկաս այցի շրջանակում այսօր ժամանել է Բաքու:
Այցի ընթացքում Աժուբալիսը մտադիր է հանդիպումներ ունենալ Ադրբեջանի նախագահի, արտգործնախարարի, երկրի քաղաքական կուսակցությունների եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ, հաղորդում է ադրբեջանական Trend գործակալությունը:
Աժուբալիսի այցի նպատակը տարածաշրջանում ԵԱՀԿ գործունեության եւ 2011թ. լիտվական նախագահության գերակայությունների քննարկումն է:
ԵԱՀԿ-ում Լիտվայի նախագահության ընթացքում սա առաջին այցն է տարածաշրջան: Աժուբալիսը Բաքվում կլինի մարտի 13-14-ը, Թբիլիսիում` 15-16-ը, Երեւանում` 17-18 –ը:
Լիտվայի նախագահության գերկայություններից է ԵԱՀԿ տարածքում ձգձգվող հակամարտությունների լուծման հարցում առաջընթացը: Հանդիպումներում քննարկվելու են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, ԵԱՀԿ հետ գործակցության, հատկապես Երեւանում եւ Բաքվում ԵԱՀԿ ներկայացուցչությունների հետ, բարեփոխումների աջակցության եւ այլ թեմաներ:

Действующий председатель ОБСЕ, глава МИД Литвы Аудронюс Ажубалис в рамках визита в страны Южного Кавказа прибыл 13 марта Баку.
Во время своего визита Ажубалис намерен встретиться с президентом Азербайджана, а также с министром иностранных дел, представителями политических партий и гражданского общества страны, пишет азербайджанское агентство Trend.
Целью визита Ажубалиса в страны Южного Кавказа является обсуждение деятельности ОБСЕ в регионе и приоритетов литовского председательства на 2011 год.
Нынешний визит первый визит председателя от Литвы в регион. Ажубалис посетит Баку 13-14 марта, Тбилиси - 15-16 марта и Ереван - 17-18 марта.
Прогресс в разрешении затяжных конфликтов на пространстве ОБСЕ является приоритетом литовского председательства. Темами обсуждения станет нагорно-карабахское урегулирование, сотрудничество с ОБСЕ, в особенности с представительствами в Ереване и Баку, поддержка реформ, а также усилия в рамках Женевских дискуссий.