ԱՄՆ-ի ու Իրանի միջեւ կոնֆլիկտի սրումը միջազգային մակարդակում առաջացրել է մտահոգություններ Մերձավոր Արեւելքում իրավիճակի հնարավոր էսկալացիայի հետ կապված: Այսպես, Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Հայկո Մասը մայիսի 12-ին Bild am Sonntag թերթում հրապարակված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Գերմանիան իր եվրոպական գործընկերների հետ միասին պետք է ձեռնարկի միջոցներ զինված բախումները կանխելու համար, հաղորդում է DW-ը:
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան Իվ Լե Դրիանը, պատերազմի մասին խոսելիս, մատնանշել է Վաշինգտոնի պատասխանատվությունը, որը մայիսի 10-ին հաստատել էր դեպի այդ տարածաշրջան «Առլինգտոն» դեսանտային ուղղաթիռի եւ Patriot հրթիռային համալիրի ուղարկման որոշումը: Դրանից մի քանի օր առաջ Միացյալ Նահանգներն ուղարկել էին դեպի Մերձավոր Արեւելք ավիակիր «Աբրահամ Լինքոլնի» գլխավորությամբ ավիակիր հարվածային խումբն ու ռմբակոծիչների տակտիկական խումբը:
Մերձարեւելյան տարածաշրջանում ընդլայնելով ռազմական ներկայությունը՝ ամերիկյան վարչակազմն, իր պնդմամբ, արձագանքում է «Իրանի բարձր պատրաստվածությանը ԱՄՆ-ի զինված ուժերի վրա հարձակվելու համար»: Ընդ որում՝ մանրամասն ոչինչ չի ներկայացվել:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն ընդգծել է, որ իր երկիրը չի ցանկանում հակամարտություն Իրանի հետ, սակայն պատրաստ է պաշտպանել տարածաշրջանում իր զորքերն ու սեփական շահերը:
Իրանի նախագահ Հասան Ռուհանին իր հերթին հայտարարել է, որ երկիրը հայտնվել է աննախադեպ տնտեսա-քաղաքական ճնշման ներքո:

The escalation of the conflict between the US and Iran has caused at the international level fears of an escalation of the situation in the Middle East.
The German Foreign Minister Heiko Maas said in an interview with the Bild am Sonntag newspaper on Sunday, May 12, that Germany, together with its European partners, should take all measures to prevent armed clashes, DW reported.
French Foreign Minister Jean-Yves Le Drian warned of the danger of the spiral of war, pointing to the responsibility of Washington, which on May 10 approved sending the Arlington helicopter ship and the Patriot missile system to the region. A few days earlier, the United States sent a carrier-based strike force to the Middle East, led by the aircraft carrier Abraham Lincoln and a tactical group of bombers.
Expanding its military presence in the Middle East region, the US administration, according to its statement, responds to indications of Iran’s increased readiness for attacks on US forces. No details were given.
The US President Donald Trump noted that his country does not want a conflict with Iran, but is ready to defend its troops and its own interests in the region.
Iran’s President Hassan Rouhani, in his turn, said that the country was under unprecedented external economic and political pressure.