ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն չեղարկել է Ռուսաստան կատարելիք այցի մոսկովյան փուլը, բայց կհանդիպի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ Սոչիում, ինչպես եւ նախատեսված էր, տեղեկացնում է Ֆրանս պրես գործակալությունը՝ հղում կատարելով պետդեպարտամենտի ներկայացուցչին։
Ինչպես տեղեկացվում է, երկուշաբթի Պոմպեոն որոշել է ուղեւորվել Բրյուսել, որպեսզի քննարկի «անհետաձգելի հարցեր», մասնավորապես՝ Իրանի հարցը եվրոպական առաջնորդների հետ։ Արդյունքում՝ նա չեղարկել է Ռուսաստան այցի մոսկովյան փուլը, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
Ավելի վաղ պետդեպարտամենտը տեղեկացրել էր, որ Պոմպեոն Ռուսաստան կայցելի մայիսի 12-14-ին։ Երեքշաբթի նա կուղեւորվի Սոչի, որտեղ կհանդիպի Պուտինի եւ Լավրովի հետ։

A State Department official said US Secretary of State Mike Pompeo will cancel the Moscow leg of his Russia trip, but will meet with President Vladimir Putin and Foreign Minister Sergey Lavrov in the Black Sea resort of Sochi, as planned on Tuesday, Reuters reported.
Pompeo is en route for Brussels where will hold talks with European officials on Iran and other issues on Monday, before heading to Russia, the official added,
Earlier, the State Department had reported that Pompeo will visit Russia, from Sunday to Tuesday. He on Tuesday will travel to Sochi to meet with Putin and Lavrov.