ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն չեղարկել է Ռուսաստան կատարելիք այցի մոսկովյան փուլը, բայց կհանդիպի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ Սոչիում, ինչպես եւ նախատեսված էր, տեղեկացնում է Ֆրանս պրես գործակալությունը՝ հղում կատարելով պետդեպարտամենտի ներկայացուցչին։
Ինչպես տեղեկացվում է, երկուշաբթի Պոմպեոն որոշել է ուղեւորվել Բրյուսել, որպեսզի քննարկի «անհետաձգելի հարցեր», մասնավորապես՝ Իրանի հարցը եվրոպական առաջնորդների հետ։ Արդյունքում՝ նա չեղարկել է Ռուսաստան այցի մոսկովյան փուլը, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
Ավելի վաղ պետդեպարտամենտը տեղեկացրել էր, որ Պոմպեոն Ռուսաստան կայցելի մայիսի 12-14-ին։ Երեքշաբթի նա կուղեւորվի Սոչի, որտեղ կհանդիպի Պուտինի եւ Լավրովի հետ։

Госсекретарь США Майк Помпео отменяет московский этап поездки в Россию, но встретится с президентом РФ Владимиром Путиным и министром иностранных дел Сергеем Лавровым в Сочи, как и планировалось, передает агентство Франс Пресс со ссылкой на представителя госдепартамента.
Как сообщается, в понедельник Помпео решил отправиться в Брюссель, чтобы обсудить «неотложные вопросы», в частности Иран, с европейскими лидерами. В результате он отменяет московский этап поездки в Россию, передает РИА Новости
Ранее госдепартамент сообщил, что Помпео посетит Россию 12-14 мая. Во вторник он направится в Сочи, где встретится с Путиным и Лавровым.