«Կոնվերս բանկը» ակտիվ վարկավորում է գյուղատնտեսությանը եւ երբեք չի դադարեցրել այն, այսօր՝ մարտի 14-ին մամուլի ասուլիսում հայտարարեց բանկի գործադիր տնօրեն Տիգրան Դավթյանը։
Նրա խոսքով՝ գյուղատնտեսության ոլորտում բանկն անգամ 11-12 տոկոսով դրամային եւ արտարժութային վարկեր է տրամադրում։
Նշենք, որ «Կոնվերս բանկի» հիմնական սեփականատերերից մեկը՝ արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանը Հայաստանում ակտիվ գործունեություն է ծավալել նաեւ գյուղատնտեսության ոլորտում։ Նա է հիմնել, մասնավորապես, Արմավիրի մարզում «Տիեռաս դե Արմենիա» խաղողի այգիները։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը օրերս Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանին հանձնարարել է միջոցներ ձեռք առնել գյուղատնտեսության վարկավորումը ակտիվացնելու համար։ Ըստ ԿԲ դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետ Արթուր Ստեփանյանի՝ առեւտրային բանկերի գյուղատնտեսական վարկային ընդհանուր պորտֆելը կազմում է մոտ 54 մլրդ դրամ (մոտ 145 մլն դոլար)։

The bank issued agricultural loans in terms of AMD and USD at an annual interest rate of 11% to 12%.
The Argentina-based businessman Eduardo Eurnekian, one of the co-owners of the bank, launched vigorous activities in Armenia`s agricultural sector. Specifically, he sponsored the plantation of vineyard "Tierras de Armenia" in the Armavir region.
Armenian News-NEWS.am reminds readers that Armenian President Serzh Sargsyan instructed Chairman of the Central Bank of Armenia (CBA) Artur Javadyan to take measures to boost agricultural lending. Artur Stepanya, Head of the CBA Monetary Department, said that Armenian banks` agricultural loan portfolio is 54 billion AMD (about U.S. $145 million).