«Կոնվերս բանկը» ակտիվ վարկավորում է գյուղատնտեսությանը եւ երբեք չի դադարեցրել այն, այսօր՝ մարտի 14-ին մամուլի ասուլիսում հայտարարեց բանկի գործադիր տնօրեն Տիգրան Դավթյանը։
Նրա խոսքով՝ գյուղատնտեսության ոլորտում բանկն անգամ 11-12 տոկոսով դրամային եւ արտարժութային վարկեր է տրամադրում։
Նշենք, որ «Կոնվերս բանկի» հիմնական սեփականատերերից մեկը՝ արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանը Հայաստանում ակտիվ գործունեություն է ծավալել նաեւ գյուղատնտեսության ոլորտում։ Նա է հիմնել, մասնավորապես, Արմավիրի մարզում «Տիեռաս դե Արմենիա» խաղողի այգիները։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը օրերս Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանին հանձնարարել է միջոցներ ձեռք առնել գյուղատնտեսության վարկավորումը ակտիվացնելու համար։ Ըստ ԿԲ դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետ Արթուր Ստեփանյանի՝ առեւտրային բանկերի գյուղատնտեսական վարկային ընդհանուր պորտֆելը կազմում է մոտ 54 մլրդ դրամ (մոտ 145 մլն դոլար)։

«Converse Bank» активно кредитует сельское хозяйство и никогда не прекращал это делать. Об этом на встрече с журналистами 14 марта заявил исполнительный директор «Converse Bank» Тигран Давтян.
По его словам, в сфере сельского хозяйства банк предоставляет драмовые и валютные кредиты даже под 11-12%.
Отметим, что один из основных владельцев «Converse Bank» - аргентинский предприниматель армянского происхождения Эдуардо Эрнекян, развернул активную деятельность в сфере сельского хозяйства Армении. Он, в частности, основал виноградные плантации «Тьеррас де Армения» в Армавирской области.
Напомним, что президент Армении Серж Саргсян на днях поручил главе Центробанка Армении Артуру Джавадяну предпринять меры для активизации кредитования сельского хозяйства. Согласно начальнику денежно-кредитного управления Центробанка Армении Артуру Степаняну, общий портфель сельскохозяйственных кредитов банков Армении составляет 54 млрд. драмов (около $145 млн.).