«Յույտու-2»-ի չինացի լուսնագնացը Լուսնի հակառակ կողմում լուսնային մանտիայի 2 տեսակ է հայտնաբերել, որի գոյությունը գիտնականները կասկածի տակ են դնում, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ հղում անելով Nature ամսագրին:
«Զարմանալի է, բայց ո՛չ «Ապոլոնները», ո՛չ սովետական զոնդերը Երկիր չեն վերադարձրել լուսնային մանտիայի ոչ մի փորձանմուշ: «Յույտու-2» -ը, այդպիսով, առաջին տվյալները ստացավ՝ վայրէջք կատարելով Հարավային բեւեռ-Էյտկեն ավազանի խառնարանում, որտեղ, ինչպես ցույց էին տալիս ՆԱՍԱ-ի սարքերի չափումները, կարող էին խոր թաքնված ապարներ գտնվել»,- բացահայտումը մեկնաբանել է Ֆրանսիայի Տուլուզի համալսարանի մոլորակաբան Պատրիկ Պինյեն:
Չինական «Չանէ» Լուսնի զոնդավորման ծրագիրը 3 փուլ է նախատեսում՝ պտույտ Լուսնի շուրջը, վայրէջք Լուսնի վրա եւ դրա մակերեւույթից վերցված փորձանմուշների վերադարձ Երկիր: Առաջին երկու փուլն արդեն հաջողությամբ իրականացրել են չինացի ինժեներներն ու հթրռիաձիգերը:

Китайский луноход «Юйту-2» обнаружил на обратной стороне Луны два типа пород лунной мантии, в чьем существовании ученые сомневались. Их изучение прольет свет на историю формирования Земли и ее спутницы, передает РИА Новости со ссылкой на журнал Nature.
«Удивительно, но ни «Аполлоны», ни советские зонды не вернули на Землю ни одного образца лунной мантии. "Юйту-2", таким образом, получил первые данные по ее составу, совершив посадку в кратере на дне бассейна Южный полюс-Эйткен, где, как показывали замеры зондов НАСА, могли скрываться глубинные породы недр Луны», — комментирует открытие Патрик Пинье (Patrick Pinet), планетолог из университета Тулузы (Франция).
Китайская программа зондирования Луны "Чанъэ" включает в себя три этапа: облет вокруг спутника Земли, посадка на Луну, и возвращение образцов с ее поверхности на Землю. Первые две фазы уже успешно реализованы китайскими инженерами и ракетчиками.