Միջազգային հանրությունը պետք է միջամտի միջուկային համաձայնագիրը փրկելու համար, Պեկին ժամանելով՝ հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը, փոխանցում է Mehr-ը:
Նրա խոսքով՝ Իրանը «առավելագույն զսպվածություն է դրսեւորում, չնայած անցյալ տարվա մայիսին համաձայնագրից ԱՄՆ-ի դուրս գալուն: Նա նշել է, որ գործարքը փրկելու համար միջազգային հանրությունը պետք է ռեալ ջանքեր գործադրի համաձայնագրի շրջանակում Իրանի շահերի իրականացման համար, այլ ոչ թե սահմանափակվի հայտարարություններով:
Զարիֆը նախատեսում է «երկկողմ խորհրդակցությունների» շրջանակում հանդիպել Չինաստանի բարձրաստիճան անձանց հետ, այդ թվում՝ երկրի ԱԳ նախարար Վան Իի՝ փոխհամագործակցության ծավալների ընդլայնման նպատակով: Նա նաեւ կքննարկի տարածաշրջանային եւ միջազգային հարցեր, այդ թվում՝ միջուկային գործարքը եւ Իրանի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցները:
Չինաստանը Իրանի հետ միջուկային գործարքի մնացյալ 5 կողմերից մեկն է, բացի Մեծ Բրիտանիայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից եւ Ռուսաստանից: Չինաստանը նաեւ իրանական հում նավթի խոշոր ներմուծող է եւ ՄԱԿ ԱԽ մշտական անդամ:

The international community must intervene to save the nuclear deal, Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif said upon arrival in Beijing.
According to him, Iran is showing the restraint, despite the US withdrawal from the deal last May. He noted that in order to save the deal, the international community should make real efforts to realize the Iranian interests within the agreement, and not be limited to statements.
Zarif plans to meet with senior Chinese officials, including Foreign Minister Wang Yi within bilateral consultations to expand mutual cooperation. He will also discuss regional and international issues, including a nuclear deal and US sanctions against Iran, AP reported.
China is one of the five remaining parties to the Iranian nuclear deal, among with France, Germany and Russia. China is also a major importer of Iranian crude oil and a permanent member of the UN Security Council.