Հայաստանի հետ ռազմաքաղաքական հարաբերությունների բարձր մակարդակը պահպանվում է։ Այս մասին մայիսի 17-ին Երեւանի Հաղթանակի այգում ասել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնային խորհրդի Պաշտպանության եւ անվտանգության կոմիտեի փոխնախագահ Սերգեյ Արենինը։
Նա նշել է, որ Երեւան եկած պատվիրակությունն այցի շրջանակում քննարկել է միջխորհրդարանական համագործակցության մի շարք հարցեր։ «Կարծում եմ, որ մեզ հաջողվեց հանել որոշ պատնեշներ, ավելի ճիշտ՝ սինքրոնացնել մեր օրենսդրական նորմերը համագործակցության շրջանակում։ Հանդիպումներն անցան նորմալ, դրական հունով»,- ընդգծել է նա։
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես է գնահատում Հայաստանի կողմից սպառազինությունների գնման եւ մատակարարումների գործընթացը, Սերգեյ Արենինը պարզաբանեց, որ այդ ամենով երկու երկրներում զբաղվում է գործադիր իշխանությունը։ «Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել են Հայաստանում մեր ռազմակայանի հարցերը։ Զինծառայողների ապահովման հարցերը, սոցիալական խնդիրները»,- ամփոփել է ռուսաստանցի սենատորը։
Նշենք, որ պատվիրակությունը՝ Սերգեյ Արենինի գլխավորությամբ, Հայաստանի խորհրդարանականների ուղեկցությամբ ծաղիկներ դրեց Խորհրդային Միության հերոս Հովհաննես Բաղրամյանի հուշարձանին եւ Հաղթանակի զբոսայգու Անմար կրակի մոտ։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 15-ին տեղի էր ունեցել Հայաստանի պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հանդիպումը Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդի պատվիրակության հետ՝ Սերգեյ Արենինի գլխավորությամբ։

Сохраняется высокий уровень военно-политических отношений с Арменией. Об этом в беседе журналистами в Парке Победы Еревана 17 мая заявил заместитель председателя Комитета по обороне и безопасности Совета Федерации Федерального Собрания России Сергей Аренин.
Он отметил, что прибывшая делегация в рамках визита обсудила ряд вопросов по линии межпарламентского сотрудничества. «Думаю, нам удалось снять некоторые барьеры, точнее синхронизировать наши законодательные нормы в рамках сотрудничества. Встречи прошли нормально, в позитивном ключе», - подчеркнул он.
Отвечая на вопрос о том, как он оценивает процесс закупок вооружений со стороны Армении и поставок, Сергей Аренин пояснил, что всем этим в обеих странах занимается исполнительная власть. «На встрече с министром обороны Давидом Тонояном обсуждались вопросы нашей военной базы в Армении. Вопросы обеспечения, социальные проблемы военнослужащих», - заключил российский сенатор.
Отметим, что делегация во главе с Сергеем Арениным в сопровождении депутатов парламента Армении возложила цветы к памятнику маршалу Советского Союза Ивану Баграмяну и к Вечному огню в Парке Победы.
Напомним, что 15 мая состоялась встреча министра обороны Армении Давида Тонояна с делегацией Совета Федерации России во главе с Сергеем Арениным.