Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության Գործադիր մարմինը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ընդգծում է, որ՝
• Սահմանադրության 4-րդ հոդվածը սահմանում է, որ պետական իշխանությունն իրականացվում է Սահմանադրությանը և օրենքներին համապատասխան՝ օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների բաժանման ու հավասարակշռման հիման վրա:
• Սահմանադրության 162-րդ հոդվածը սահմանում է, որ արդարադատության իրականացմանը որևէ միջամտություն արգելվում է:
• Սահամանդրության 164-րդ հոդվածի համաձայն՝ արդարադատություն իրականացնելիս դատավորն անկախ է, անաչառ և գործում է միայն Սահմանադրությանը և օրենքներին համապատասխան:
• ՀՀ քրեական օրենսգրքի 332-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու նպատակով դատարանի գործունեությանը ցանկացած ձևով միջամտելը, այդ թվում` պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, քրեական հանցագործություն է:
• ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի համաձայն`Սահմանադրական կարգը տապալելը` Սահմանադրության 1-ից 5-րդ հոդվածներով կամ 6-րդ հոդվածի առաջին մասով նախատեսված որևէ նորմը փաստացի վերացնելը, որն արտահայտվում է իրավական համակարգում այդ նորմի գործողության դադարեցմամբ` քրեական հանցագործություն է:
• ՀՀ քրեական օրենսգրքի 301-ին հոդվածի համաձայն`իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը` քրեական հանցագործություն է:
Ելնելով վերոնշյալից` Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը հայտարարում է՝
• Հայաստանի Հանրապետությունում կրկին վտանգված է սահմանադրական կարգը, իշխանությունների տարանջատման եւ հավասարակշռման սկզբունքը եւ մարդկանց մի շարք հիմնարար ազատություններ եւ իրավունքներ։
• Խստորեն դատապարտում ենք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ձեռնարկվող աննախադեպ ճնշումը Հայաստանի Հանրապետության դատական համակարգի վրա։
• Այս գործելաոճը չվերականգնվող վնաս է հասցնելու երկրում արդար դատավարության եւ իրավունքի գերակայության սկզբունքներին։
• Այն խորացնում է հասարակության պառակտումը, խաթարում հանրային համերաշխիւթյան մթնոլորտի ձեւավորումը եւ նոր զարկ տալիս անհանդուրժողականությանն ու ատելության քարոզչությանը, ինչը հղի է անկանխատեսելի հետեւանքներով:
Ստեղծված իրավիճակում կոչ ենք անում.
1. Հայ ժողովրդին՝ զերծ մնալ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից հրահրվող, վտանգավոր եւ արկածախնդիր գործընթացներին մասնակցելուց։
2. Կուսակցություններին, քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտներին, հասարակական գործիչներին միանալ պետականակործան այս գործընթացների դատապարտման եւ կանխման աշխատանքներին։
3. Իրավապահ համակարգին ապահովել դատական իշխանության բնականոն գործունեությունը բացառապես Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության եւ օրենքների շրջանակում, միջոցներ ձեռնարկել երկրում սահմանադրականության համար սպառնալիքներ ստեղծող անձանց նկատմամբ՝ անկախ զբաղեցրած պաշտոններից։
4. Միջազգային հանրությանը, Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելություններին՝ հստակ գնահատական տալ Հայաստանի գործող իշխանությունների կողմից կազմակերպված գրոհին Սահմանադրության եւ դատական համակարգի հանդեպ։

Исполнительный орган Республиканской партии Армении выступил с заявлением, в котором подчеркивается, что
Согласно 4-ой статье Конституции, государственная власть реализовывается в соответствии с Конституцией и законами на основе разделения и уравновешивания законодательной, исполнительной и судебной властей.
Согласно 162-ой статье Конституции, какое-либо вмешательство в реализацию правосудия запрещено.
Согласно 164-ой статье, при осуществлении правосудия судья независим, объективен и действует только в соответствии с Конституцией и законами.
Согласно 1-ой части 332-ой статьи, любое вмешательство в деятельность суда в целях воспрепятствования осуществления правосудия, в том числе, используя полномочия, является уголовным преступлением.
Согласно статье 301 Уголовного кодекса Армении, свержение конституционного строя, от 1-ой до 5-ой статье или по первой части 6-ой статьи Конституции, фактическое устранение какой-либо нормы, которое выражается в правовой системе прекращением действия этой нормы, является уголовным преступлением.
Согласно 301-ой статье Уголовного кодекса РА, публичные призывы об узурпации власти, нарушении территориальной целостности или насильственного свержения конституционного строя являются уголовным преступлением.
Исходя из этого Республиканская партия Армении заявляет:
В Республике Армения вновь находится под угрозой конституционный строй, принцип разделения и уравновешивания властей и ряд основополагающих свобод и прав людей.
Мы строжайшим образом осуждаем предпринимаемое премьер-министром Николом Пашиняном беспрецедентное давление на судебную систему.
Этот стиль работы нанесет непоправимый ущерб принципам справедливого судопроизводства и верховенства права.
Это углубляет раскол, нарушает формирование атмосферы общественной солидарности и придает новый импульс пропаганде нетерпимости и ненависти, что грозит непредвиденными последствиями.
«В сложившейся ситуации призываем:
армянский народ воздержаться от участия в опасных и авантюрных процесах, провоцируемых Николом Пашиняном,
партии, институты гражданского общества, общественных деятелей присоединиться к работам по осуждению и предотвращению этих разрушительных для государства процессов,
правоохранительную систему обеспечить нормальную деятельность судебной власти исключительно в рамках Конституции и законов Республики Армения, предпринять действия в отношении лиц, создающих угрозы для конституционности в стране,
международную общественность, аккредитованные в Армении дипломатические миссии дать оценку организованному действующими властями Армении штурму Конституции и судебной системы», - отмечается в заявлении партии.