ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն այսօր երկարաձգել է Իրաքի նկատմամբ սահմանված արտակարգ դրության ռեժիմը, որը սահմանվել էր 2003 թվականին, հաղորդում է «ՌԻԱ»-ն:
«Իրաքի վերականգնման ճանապարհին խոչընդոտները, երկրում խաղաղության եւ անվտանգության հաստատումը, քաղաքական, վարչական եւ տնտեսական ինստիտուտների զարգացման աջակցությունն արտակարգ սպառնալիք են ներկայացնում Միացյալ Նահանգների ազգային անվտանգությանն ու արտաքին քաղաքականությանը»,- ասվում է Կոնգրեսին ուղղված նախագահի նամակում:
Հրամանը ստորագրվել էր 2003 թվականին Ջորջ Բուշ կրտսերի կողմից՝ ամերիկյան զորքերի կողմից Սադամ Հուսեյնի կառավարության տապալումից հետո: Փաստաթղթի հիմնական նպատակն Իրանի վերականգնման Հիմնադրամի պաշտպանությունն էր, որը գտնվում էր ԱՄՆ-ի ենթակայության տակ, եւ երկրում ամերիկյան ընկերությունների, առաջին հերթին, նավթահանող ընկերությունների աշխատանքը:
Բացի այդ, Թրամփի հրամանագրով երկարաձգվում են նախկին նախագահների եւս մի քանի հրամանագրեր, որոնք ընդունվել են տարբեր տարիներին փաստաթղթի մշակման ընթացքում:

Президент США Дональд Трамп в понедельник продлил на год действие режима чрезвычайного положения в отношении Ирака, который был изначально введен в 2003 году, передает РИА Новости.
«Препятствия на пути упорядоченного восстановления Ирака, поддержания мира и безопасности в стране и развития политических, административных и экономических институтов в Ираке по-прежнему представляют собой необычайную и чрезвычайную угрозу национальной безопасности и внешней политике Соединенных Штатов», - говорится в тексте письма, направленном президентом конгрессу.
Указ о режиме ЧП в отношении Ирака был подписан еще в 2003 году президентом Джорджем Бушем-младшим вскоре после свержения правительства Саддама Хусейна американскими войсками. Основной целью документа была защита Фонда восстановления Ирака, который был подконтролен США, и работы американских компаний в стране, в первую очередь нефтедобывающих.
Кроме того, указом Трампа продляются еще несколько указов предыдущих президентов, принятых в разное время в развитие документа от 2003 года.