Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր կմեկնի Բիշքեկ՝ մասնակցելու ՀԱՊԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին։ Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը մայիսի 21-ի ճեպազրույցում։
Նրա խոսքով՝ հանդիպման օրակարգի հարցերի շարքում գլխավոր քարտուղարի նշանակումն է եւ ՀԱՊԿ Կանոնադրությունում իրավաբանական բացի լրացումը գլխավոր քարտուղարի լիազորությունների ժամկետից շուտ ավարտի դեպքում։
Հիշեցնենք, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում առաջարկվել է Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ստանիսլավ Զասի թեկնածությունը։ ՀԱՊԿ-ում փոխատեղումն իրականացվում է այբբենական կարգով, եւ 2020 թվականի հունվարի 1-ից գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը անցնելու էր Բելառուսին։ Բայց Զասի թեկնածությունը հարցեր է առաջացնում հայկական կողմի մոտ՝ հաշվի առնելով նրա հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ։
Պատասխանելով Բելառուսի թեկնածուի վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշման մասին հարցին՝ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը նշել է, որ առայժմ չկա Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշումը, բոլոր հարցերի մասին կարելի է միայն ենթադրել։ Նա հիշեցրել է, որ ՀԱՊԿ-ը ղեկավարվում է Հավաքական անվտանգության խորհրդի կողմից եւ ներկայացնում է մասնակից երկրների շահերը։ Գլխավոր քարտուղարն այդպիսով վարչության ղեկավարն է։ «Ուստի թեկնածությունը գնահատվում է այս տեսակետից։ Որոշումն ընդունվում է կոնսենսուսով»,- նշել է Աննա Նաղդալյանը։

Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan will leave for Bishkek today to participate in the meeting of the CSTO Council of Ministers of Foreign Affairs, Armenian Foreign Ministry spokeswoman Anna Naghdalyan told reporters on Tuesday.
According to her, the agenda includes the appointment of a secretary general and the filling of the legal gap in the CSTO Charter amid early termination of the powers of the secretary general.
The vacancy of the CSTO Secretary General opened after Armenia in November 2018 early recalled its representative, Yuri Khachaturov.
Later, Belarusian President Alexander Lukashenko signed a draft decision of the CSTO Collective Security Council on the appointment of Stanislav Zas as the general secretary of the organization. Zas visited Kyrgyzstan, Kazakhstan, Tajikistan and Russia to coordinate his appointment. However, the Armenian side has not approved him.
Asked to comment on the Armenian stance on the candidacy from Belarus, the Foreign Ministry spokeswoman noted that so far there is no CSTO decision, all questions can only be assumed.