Հնդկական տիեզերական հետազոտությունների կազմակերպությունը (ISRO) չորեքշաբթի հաջողությամբ ուղեծիր է դուրս բերել RISAT-2B արբանյակը, որը կարող է երկրայն մակերեւույթի դիտարկումներ կատարել անգամ խիտ ամպամածության պայմաններում: NDTV-ն հայտնում է, որ 615-կիլոգրամանոց արբանյակով PSLV-C46 տանող հրթիռի մեկնարկը տեղի է ունեցել Բենգալյան ծոցում Շրիհարիկոտա կղզու տիեզերակայանից առավոտյան 05:30-ին:
Այնուհետեւ սարքը հաջողությամբ դուրս է բերվել հանձնարարված ուղեծիր: Արբանյակը կարող է Երկրին հետեւել գիշեր եւ ցերեկ՝ եղանակային ցանկացած պայմաններում եւ «կասկածելու հնարավորություն չի տա» այն դեպքում, եթե Հնդկաստանի ԶՈՒ-ն գործողություն անցկացնի, օրինակ՝ պակիստանյան Բալակոտ քաղաքի վրա ավիահարձակման նման, նշում է հեռուստաալիքը:
Ընթացիկ տարվա փետրվարի 26-ին Հնդկաստանի ԶՈՒ «Միրաժ-2000» կործանիչների-ռմբակոծիչների խումբը Բալակոտի մոտ պակիստանյան տարածքում հարված էր հասցրել «Ջաիշ ե Մուհամմադ» («Մուհամմեդի բանակ») ծայրահեղական խմբավորման ճամբարի վրա: Այդ ժամանակ հնդկական կողմը հայտնել էր մեծ թվով ահաբեկիչների ոչնչացման մասին, բայց Իսլամաբադն իր կողմից հայտարարել էր, որ այդ վայրում ոչ մի ճամբար չի եղել, եւ որ հնդկական օդանավերը ռմբակոծել են անտառապատ լեռնալանջերը՝ վնաս հասցնելով բնությանը: Խիտ ամպամածությունն այդ ժամանակ Հնդկաստանին թույլ չէր տվել ներկայացնել հարձակման արդյունքները ապացուցող արբանյակային լուսանկարներ:
Ամենաժամանակակից ռադարով հագեցած նոր արբանյակը Հնդկաստանի ԶՈՒ-ին հնարավորություն կտա ստանալ ճշգրիտ տեղեկություններ եւ իրենց գործողություններին հետեւել եղանակային ցանկացած պայմաններում: RISAT-2B-ը կարող է նաեւ կիրառվել գյուղատնտեսության, անտառտնտեսության կարիքների եւ տարերային աղետներին հետեւելու համար:

Индийская организация космических исследований (ISRO) успешно вывела в среду на орбиту спутник RISAT-2B, способный вести наблюдение за земной поверхностью даже в условиях густой облачности. Как сообщает телеканал NDTV, старт ракеты-носителя PSLV-C46 с 615-килограммовым спутником на борту состоялся в 05:30 утра с космодрома на острове Шрихарикота в Бенгальском заливе, передает ТАСС
Аппарат затем был успешно выведен на заданную орбиту. Спутник сможет вести наблюдение за Землей днем и ночью при любой погоде и «не оставит возможностей для сомнений» в случае, если индийские Вооруженные силы будут проводить операцию, подобную авианалету на пакистанский город Балакот, указывает телеканал.
26 февраля текущего года группа истребителей-бомбардировщиков «Мираж-2000» ВВС Индии нанесла удар по лагерю экстремистской группировки «Джаиш-е-Мухаммад» («Армия Мухаммеда») на пакистанской территории близ Балакота. Индийская сторона тогда сообщила об уничтожении большого числа террористов, но Исламабад со своей стороны заявил, что никакого лагеря в этом месте не было и что индийские самолеты отбомбились по заросшим лесом склонам гор, нанеся ущерб природе. Густая облачность не позволила тогда Индии предоставить спутниковые фотоснимки, доказывающие результаты атаки.
Новый спутник, оборудованный самым современным радаром, позволит Вооруженным силам Индии получать точную информацию и отслеживать их действия в любых погодных условиях. RISAT-2B также сможет применяться для нужд сельского хозяйства, лесоводства и для отслеживания стихийных бедствий.