Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պաշտոնից հրաժարականի դիմում ներկայացրած Գագիկ Հարությունյանը դիմել է բարձրագույն խորհրդի անդամներին.
«Նկատի ունենալով դատական իշխանության և դատավորների առնչությամբ ընթացող զարգացումները և այդ առթիվ մայիսի 20–ին մամուլով իմ կողմից արտահայտած մտահոգությունները՝ այևս նպատակահարմար չեմ համարում իմ հետագա աշխատանքը Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի և խորհրդի անդամի կարգավիճակներում։
ՀՀ դատական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքի 86–րդ հոդվածի 1–ին մասի 5–րդ կետի և 87 հոդվածի 1–ին մասի 2–րդ կետի հիմքերով իմ լիազորությունները 2019թ. մայիսի 21–ից համարեք դադարած։
Ձեզ մաղթում եմ հետագա բեղմնավոր գործունեություն՝ իրավական պետությանը պատշաճ անկախ դատական իշխանության կայացման գործում։ Հայաստանի , Արցախի և Սփյուռքի իմ շատ սիրելի հայրենակիցներին տարիներով կուտակված ասելիքս կներկայացնեմ հաջորդիվ ։ Վստահ եմ, որ այսուհետ բավարար ժամանակ կունենամ՝ հատկապես միաջազգային մասնագիտական գործակցության շրջանակներում առավել ակտիվ գործունեություն ծավալելու համար՝ ի բարօրություն հայ ժողովրդի ։
Աստված պահապան մեր երկրին ու ժողովրդին։
Հարգանքով՝ Գագիկ Հարությունյան»,–ասված է Գագիկ Հարությունյանի դիմումում։
Հիշեցնենք, որ Գագիկ Հարությունյանը ԲԴԽ նախագահ է ընտրվել 2018թ. մարտի 5-ին։ Մինչ այդ նա երկար տարիներ զբաղեցրել է ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնը։

Отныне считаю нецелесообразной мою дальнейшую работу в статусах главы Высшего судебного совета и члена ВСС. Об этом говорится в обращении председателя  ВСС Армении Гагика Арутюняна к членам совета.  В нем, в частности, отмечено: «С учетом процессов, происходящих  вокруг судебной власти и судей, и обеспокоенности по этому поводу, которую я высказал 20 мая в прессе,  отныне считаю нецелесообразной мою дальнейшую работу в статусах главы Высшего судебного совета и его члена. На основании 5 пункта 1 части 86 статьи и 2 пункта 1 части 87 статьи Судебного кодекса Армении с 21 мая 2019 года мои полномочия считайте приостановленными.  Желаю вам дальнейшей плодотворной работы в деле становления  независимой судебной власти. Уверен, что отныне у меня будет достаточно времени для более активной работы, особенно в рамках международного профессионального сотрудничества, во благо армянского народа».
Отметим, что глава Высшего судебного совета Армении Гагик Арутюнян подал заявление об отставке.  Напомним, что Гагик Арутюнян был избран главой ВСС 5 марта 2018 года. До этого он долгие годы был председателем Конституционного суда Армении.
Акция в Ереване против односторонних уступок: Граждане перекрыли перекресток проспекта Саят-Новы и улицы Алека Манукяна