Յուրաքանչյուրը, ով Մայիսի 28-ը համարում է իր տոնը, կարող էր ներկա գտնվել Սարդարապատում տեղի ունեցած տոնակատարությանը: Այս մասին NEWS.am–ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Կարապետյանը։
Հարցին, թե ինչու տոնակատարություններին Արցախի ղեկավարությունը չի մասնակցել, Վլադիմիր Կարապետյանն իր տարակուսանքը հայտնեց հարցից եւ նշեց, որ վարչապետը երբ նախորդ տարի եւ այս տարի մայիսի 9-ին այցելել է Ստեփանակերտ ու ներկա գտնվել եռատոնին նվիրված միջոցառումներին, հրավեր չի ստացել, նա այն համարել է իր տոնն ու մեկնել է Ստեփանակերտ:
Բացի այդ, վարչապետի մամուլի քարտուղարի խոսքով, Արցախի ղեկավարությունը մասնակցել է միայն Առաջին հանրապետության հռչակման 100–ամյակի միջոցառմանը.  «Վերջին մի քանի տարիներին, Արցախի ղեկավարությունը ներկա չի գտնվել Սարդարապատում տեղի ունեցած միջոցառումներին՝ բացառությամբ 100-ամյակի միջոցառմանը, որն իր բնույթով այլ մասշտաբի միջոցառում էր»:

Любой человек, для которого 28 мая является праздником, мог присутствовать на торжествах в Сардарапате. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am пресс-секретарь премьер-министра республики Владимир Карапетян. На вопрос, почему на торжествах, приуроченных ко Дню Первой Республики Армения, не было руководства Арцаха, Карапетян напомнил о том, что Пашинян посетил Степанакерт 9 мая и в 2018, и в 2019 годах, где присутствовал на торжественных мероприятиях, посвященных тройному празднику. При этом он не получал никакого приглашения, сказал пресс-секретарь главы кабмина, добавив, что Пашинян посчитал это и своим праздником, потому и отбыл в Арцах.
«Кроме того, в последние несколько лет руководство Арцаха не присутствовало на мероприятиях в Сардарапате, за исключением мероприятия, приуроченного к 100-летию Первой Республики Армения, которое по своему характеру было иного масштаба», - заключил Карапетян.