Յուրաքանչյուրը, ով Մայիսի 28-ը համարում է իր տոնը, կարող էր ներկա գտնվել Սարդարապատում տեղի ունեցած տոնակատարությանը: Այս մասին NEWS.am–ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Կարապետյանը։
Հարցին, թե ինչու տոնակատարություններին Արցախի ղեկավարությունը չի մասնակցել, Վլադիմիր Կարապետյանն իր տարակուսանքը հայտնեց հարցից եւ նշեց, որ վարչապետը երբ նախորդ տարի եւ այս տարի մայիսի 9-ին այցելել է Ստեփանակերտ ու ներկա գտնվել եռատոնին նվիրված միջոցառումներին, հրավեր չի ստացել, նա այն համարել է իր տոնն ու մեկնել է Ստեփանակերտ:
Բացի այդ, վարչապետի մամուլի քարտուղարի խոսքով, Արցախի ղեկավարությունը մասնակցել է միայն Առաջին հանրապետության հռչակման 100–ամյակի միջոցառմանը.  «Վերջին մի քանի տարիներին, Արցախի ղեկավարությունը ներկա չի գտնվել Սարդարապատում տեղի ունեցած միջոցառումներին՝ բացառությամբ 100-ամյակի միջոցառմանը, որն իր բնույթով այլ մասշտաբի միջոցառում էր»:

Any Armenian considering May 28th a holiday could have attended the celebration that took place in Sardarapat. This is what Spokesperson of the Prime Minister of Armenia Vladimir Karapetyan told Armenian News-NEWS.am.
When asked why the leadership of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) didn’t participate in the celebration, Vladimir Karapetyan stated that the Prime Minister of Armenia didn’t receive an invitation to participate in the events dedicated to the three holidays of May in Stepanakert on 9 May last year and this year, but he left for Stepanakert and attended the events because he considered those holidays a holiday for him.
In addition, Karapetyan said the leadership of Artsakh has only participated in the event dedicated to the 100th anniversary of the declaration of the First Republic of Armenia that took place last year.