Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանն այսօր՝  մայիսի 29-ին ընդունել է «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության խորհրդարանական պատվիրակությանը, որի կազմում էին Բունդեսթագի պատգամավորներ Շտեֆան Կոյտերը, Շտեֆեն Կոտրեն, Բրանդենբուրգ երկրամասի խորհրդարանի անդամներ Անդրեաս Կալբիցը ու Անդրեաս Գալաուն և նրանց հետ Արցախ ժամանած ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վիկտոր Ենգիբարյանը:
Պաշտպանը շնորհավորել է հյուրերին մայիսի 26-ին Եվրոպական խորհրդարանի ընտրություններում կուսակցության արձանագրած հաջողության համար:
Բեգլարյանը պատգամավորներին ներկայացրել է ՄԻՊ հաստատության գործունեության հիմնական ուղղություններն ու առաջնահերթությունները՝ հույս հայտնելով, որ ժամանակի ընթացքում առավել սերտ համագործակցություն կծավալվի իրենց միջև:
Հանդիպման ժամանակ հյուրերի խնդրանքով պաշտպանը անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի կողմից տևականորեն իրականացվող հայատյացության քաղաքականության դրսևորումներին ու հետևանքներին, ինչպես նաև արցախցիների մի շարք իրավունքների խախտման օրինակներին: Ա.Բեգլարյանը ներկայացրել է ապրիլյան պատերազմի ընթացքում ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացված վայրագությունների և Ադրբեջանում հայատյացության վերաբերյալ ԱՀ Միպ հատուկ զեկույցները:

Ombudsman of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) Artak Beglaryan received today the parliamentary delegation of the Alternative for Germany Party, including Alternative for Germany (AfD) Party, which included members of the Bundestag Stephen Koiter and Steffen Kotre, the deputies of the Bundestag of the Land Brandenburg Andreas Kalbitz and Andreas Galau and deputy of the My Step faction of the National Assembly of Armenia Victor Yengibaryan, who arrived in Artsakh with them.
The Ombudsman congratulated the guests on the success that the political party achived in the elections of the European Parliament on May 26.
Beglaryan presented the main areas and priorities of the Ombudsman’s Office and voiced hope that there would be closer cooperation over time.
During the meeting, at the request of the guests, the Ombudsman also touched upon the manifestations and consequences of Azerbaijan’s durable anti-Armenian policy and the examples of several human rights violations. Beglaryan presented the special reports of the Ombudsman’s Office of the Republic of Artsakh on the atrocities committed by the armed forces of Azerbaijan during the Four-Day Artsakh War in April 2016 and Armenophobia in Azerbajian.