Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանն այսօր՝  մայիսի 29-ին ընդունել է «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության խորհրդարանական պատվիրակությանը, որի կազմում էին Բունդեսթագի պատգամավորներ Շտեֆան Կոյտերը, Շտեֆեն Կոտրեն, Բրանդենբուրգ երկրամասի խորհրդարանի անդամներ Անդրեաս Կալբիցը ու Անդրեաս Գալաուն և նրանց հետ Արցախ ժամանած ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վիկտոր Ենգիբարյանը:
Պաշտպանը շնորհավորել է հյուրերին մայիսի 26-ին Եվրոպական խորհրդարանի ընտրություններում կուսակցության արձանագրած հաջողության համար:
Բեգլարյանը պատգամավորներին ներկայացրել է ՄԻՊ հաստատության գործունեության հիմնական ուղղություններն ու առաջնահերթությունները՝ հույս հայտնելով, որ ժամանակի ընթացքում առավել սերտ համագործակցություն կծավալվի իրենց միջև:
Հանդիպման ժամանակ հյուրերի խնդրանքով պաշտպանը անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի կողմից տևականորեն իրականացվող հայատյացության քաղաքականության դրսևորումներին ու հետևանքներին, ինչպես նաև արցախցիների մի շարք իրավունքների խախտման օրինակներին: Ա.Բեգլարյանը ներկայացրել է ապրիլյան պատերազմի ընթացքում ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացված վայրագությունների և Ադրբեջանում հայատյացության վերաբերյալ ԱՀ Միպ հատուկ զեկույցները:

Омбудсмен Арцаха Артак Бегларян 29 мая принял парламентскую делегацию партии «Альтернатива для Германии»,  в составе которой были депутаты Бундестага Штефан Койтер и Штефен Котрен, члены парламента Бранденбургского региона Андреас Калбиц и Андреас Галаун, а также сопровождающего их депутата Национального Собрания Армении от блока «Мой шаг» Виктор Енгибарян. Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в офисе Защитника прав человека НКР, в ходе встречи Бегларян поздравил гостей с успехом партии на выборах в Европейский парламент, которые состоялись 26 мая.
Омбудсмен Арцаха также представил основные направления и приоритеты деятельности возглавляемого им учреждения, выразив при этом надежду на то, что со временем удастся развернуть более тесное сотрудничество с парламентариями из Германии. По просьбе гостей Бегларян остановился и на проявлениях, последствиях проводимой со стороны властей Азербайджана политики армянофобии и примерах нарушения прав арцахцев.
Защитник прав человека НКР представил депутатам из Германии варварства, совершенные в ходе апрельской войны 2016 года со стороны ВС Азербайджана, а также специальные доклады омбудсмена НКР об армяноненавистничестве в Азербайджане.