Վաշինգտոնը մտադիր է շարունակել ճնշում գործադրել Թեհրանի վրա, որպեսզի Իրանի  իշխանություններին ստիպի բանակցել նոր համապարփակ համաձայնագրի շուրջ` իրանական միջուկային ծրագրի Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի փոխարեն:
Չորեքշաբթի լրագրողների համար հերթական ճեպազրույցի ժամանակ այս մասին  հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Մորգան Օրտեգուսը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք կշարունակենք առավելագույն ճնշում գործադրել իրանական ռեժիմի վրա, որպեսզի զրկենք նրան կործանարար արտաքին քաղաքականություն վարելու միջոցներից եւ ստիպենք նրան բանակցել նոր համապարփակ համաձայնագրի մասին, որը կվերաբերեր նրա վարքագծի բոլոր կողմերին», - ասել է նա:
2018-ի մայիսի 8-ին Սպիտակ տան ղեկավար Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց ԳՀՀԾ-ից Վաշինգտոնի դուրս գալու մասին, որը կնքվել է 2015-ին եւ սահամնափակում էր Թեհրանի միջուկային մշակումները ՄԱԿ ԱԽ պատժամիջոցների եւ ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի միակողմանի սահմանափակումների չեղարկման դիմաց:
2019 թվականի մայիսի 8-ին Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին հայտարարեց ԳՀՀԾ-ի շրջանակում ստանձնած պարտավորությունների մի մասի կատարման դադարեցման մասին:
Չորեքշաբթի «Ալ-Մայադին» հեռուստաալիքի հաղորդմամբ, Ռոհանին չի բացառել ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների վերսկումը, եթե Վաշինգտոնը հետեւի ԳՀՀԾ-ով սահմանված իր պարտավորություններին: Սակայն ավելի ուշ երկրի հոգեւոր առաջնորդ եւ ղեկավար Այաթոլլահ Ալի Խամենեին հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնի հետ բանակցությունները, բացի վնասից ոչինչ չեն բերում:

Washington intends to continue to exert pressure on Tehran to force the Iranian authorities to negotiate over a new comprehensive agreement to replace the Iranian deal, said the spokesperson for US State Department Morgan Ortagus.
According to her, they will continue to apply maximum pressure on the Iranian regime to deny its means to conduct its destructive foreign policy and compel the regime to negotiate a comprehensive new deal that addresses the full scope of its behavior.
The US President announced Washington’s withdrawal from the Iranian deal on May 8, 2018. The deal was concluded in 2015 and limited Tehran’s nuclear development in exchange for the lifting of UN Security Council sanctions and unilateral US and EU restrictive measures. On May 8, 2019, Iranian President Hassan Rouhani announced the suspension of the fulfillment of part of the obligations under the deal.
According to the Al-Mayadin TV channel Rouhani did not rule out the possibility of starting talks with the US, if Washington will comply with its commitments on the system.