Հայաստանում սկսվել է ուսումնական ծրագրի վերանայմանը նվիրված եռօրյա աշխատաժողով բնագիտական, տեխնոլոգիական, ճարտարագիտական առարկաների և մաթեմատիկայի փորձագետների համար։
Աշխատաժողովը կազմակերպվել է ԵՄ «EU4INNOVATION: STEM Pilot Activities» նախագծի շրջանակում՝ Համաշխարհային բանկի եւ Հայաստանի կրթության նախարարության հետ միասին։ Աշխատաժողովի նպատակն է անդրադառնալ Հայաստանի միջնակարգ կրթության ուսումնական նոր ծրագրի հայեցակարգին, նպատակներին ու ընդհանուր պահանջներին: Այն նաեւ խնդիր ունի սահմանելու ՀՀ կրթության պետական չափորոշիչը, ընդ որում՝ ուսումնառության վերջնարդյունքները, առարկաների ուսումնասիրության տիրույթը, դասաժամերի բաշխումը եւ գնահատումը բնագիտական, տեխնոլոգիական, ճարտարագիտական առարկաների և մաթեմատիկայի (STEM) ուսումնական նոր ծրագրի համար: Բացման խոսքում ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշեց, որ աշխատաժողովի նպատակը ոչ թե ծրագրի ամբողջական փոփոխությունն է, այլ այն բանի ըմբռնումը, որ անհրաժեշտ է վերանայել։ Նա նշեց կրթության պրոֆեսիոնալների հետ քննարկման կարեւորությունը։
«Ես հույս ունեմ, որ մենք կավարտենք այս տարի եւ արդյունքներ կստանանք։ Հենց որ արդյունքներ ստանանք, մենք կմշակենք ծրագրեր եւ կսկսենք աշխատել նոր դասագրքերի վրա»,- ընդգծել է նա։
Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Գոնզալո Սեռանո դե լա Ռոսան նշեց, որ մինչեւ սեպտեմբեր սպասվում է, որ իրենք կառավարությունից կստանան ռազմավարական շրջանակներ կրթական բարեփոխումների տեսակետից։ Նա ավելացրեց, որ վերջերս Բրյուսել կատարած այցելության ժամանակ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կրթությունն անվանել է կառավարության գլխավոր առաջնահերթություններից մեկը, եւ նա սպասում է աջակցության ուժեղացում պատվիրակության կողմից։
«Մենք ջանում ենք հետեւել գործընթացին եւ մոբիլիզացնել տեխնիկական եւ ֆինանսական ռեսուրսները»,- ասել է Գոնզալո Սեռանո դե լա Ռոսան։
ՀԲ Հայաստանի գրասենյակի ղեկավար Սիլվի Կ. Բոսութղոն իր հերթին նշել է, որ Համաշխարհային բանկը իսկապես հավատարիմ է Հայաստանի գլխավոր առաջնահերթությանը կրթության որակի բարձրացման հարցում։ «Այս աշխատաժողովը կարեւոր քայլ է առաջ STEM ուսումնական ծրագրում ներդրումների իմաստով»,- ավելացրել է նա։
«EU4INNOVATION» նախագիծը, որն սկսվել է 2019 թվականի սկզբին եւ իրականացվում է Համաշխարհային բանկի կողմից, միտված է աջակցելու ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությանը` վերամշակելու նշված առարկաների 1-12-րդ դասարանների ուսումնական ծրագրերը, դրանց առնչվող մանկավարժական նյութերը, դասագրքերը, ուսուցիչների ուղեցույցները, քննությունները կամ քննական ցուցումները` 5-12-րդ դասարաններում՝ օգտագործելով արդիական մեթոդներ եւ տեխնոլոգիաներ: Այն ուղղված է նաև ՀՀ ԿԳՆ կրթության ազգային ինստիտուտի կարողությունների զարգացման ամրապանդմանը: Տավուշի (և մասամբ Շիրակի) մարզում տեղի կունենա վերամշակված նյութերի փորձարկում, որի արդյունքները ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությունը կտարածի Հայաստանում՝ բարելավելու երկրում միջնակարգ կրթության որակը:

В Армении начался трехдневный семинар по пересмотру учебной программы для экспертов в области образования, школьных учителей и руководителей, преподавателей университетов и более широкого образовательного сообщества.
Семинар организован в рамках финансируемого ЕС проекта «EU4INNOVATION: STEM Pilot Activities» вместе со Всемирным банком и Министерством образования Армении.
Целью семинара является формулирование философии, целей и задач среднего образования в Армении для новой учебной программы. В ходе семинара планируется определить Государственный стандарт для образовательной программы, включая результаты обучения студентов, предметные области, распределение часов и оценку для новой учебной программы по естественным наукам, технологиям, инженерии и математике (STEM).
В своем вступительном слове министр образования Армении Араик Арутюнян отметил, что целью семинара является не полное изменение программы, а понимание того, что необходимо пересмотреть. Он отметил важность обсуждения с профессионалами образования.
«Я надеюсь, что мы завершим процесс в этом году и получим результаты. Как только мы получим результаты, мы разработаем программы и начнем работать над новыми учебниками», - подчеркнул он.
Гонсало Серрано де ла Роса, глава отдела по сотрудничеству в делегации ЕС в Армении Армении, отметил, что к сентябрю ожидается, что они получат от правительства стратегические рамки с точки зрения образовательных реформ. Он добавил, что во время своего недавнего визита в Брюссель премьер-министр Армении Никол Пашинян назвал образование одним из главных приоритетов правительства, и он ожидает усиления поддержки со стороны делегации.
«Мы стремимся следить за процессом и мобилизовать технические и финансовые ресурсы», - заявил Гонсало Серрано де ла Роса.
Глава представительства Всемирного банка в Армении Сильви Боссутрот в свою очередь, отметила, что Всемирный банк действительно привержен главному приоритету Армении в повышении качества образования. «Этот семинар является важным шагом вперед в смысле инвестиций в учебную программу STEM», - добавила она.
Проект «EU4INNOVATION», начатый в начале 2019 года и осуществляемый Всемирным банком, призван улучшить качество образования в Армении в сфере науки, технологии, инженерии и математики (STEM). Проект окажет поддержку Министерству образования и науки в пересмотре учебных планов для 1-12 классов, связанных с ними педагогических материалов, учебников, руководств для учителей, а также отдельных планов экзаменов или экзаменов по предметам STEM в 5-12 классах с использованием современных методов и технологий.