2019 թվականի առաջին եռամսյակում տնտեսական աճի վերաբերյալ Ազգային վիճակագրական կոմիտեի ցուցանիշը վկայում է, որ տնտեսության մեջ կառուցվածքային փոփոխություններ են տեղի ունեցել։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 30-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
«2019 թվականի առաջին 4 ամիսների հանրագումարով ունենք 7 տոկոս տնտեսական ակտիվություն։ Առաջին եռամսյակում տնտեսական աճի վերաբերյալ Ազգային վիճակագրական կոմիտեի ցուցանիշը վկայում է, որ տնտեսության մեջ կառուցվածքային փոփոխություններ են տեղի ունեցել եւ տնտեսական աճի թիվը ավելի բարձր է, քան տնտեսական ակտիվությունը։ Եռամսյակի տնտեսական աճի թիվը եղել է 7.1 տոկոս, եւ 9.2 տոկոս՝ չորրորդ ամսվա տնտեսական ակտիվությունը, 7 տոկոս եղել է 4 ամիսների տնտեսական ակտիվությունը»,–նշեց նա։
Նախարարը վստահություն հայտնեց, որ տարվա 6 ամիսների կտրվածքով կունենանք 7 տոկոս տնտեսական աճ։
Դիտարկմանը, թե արտահանման եւ ներկրման անկում կա, Տիգրան Խաչատրյանը կարծիք հայտնեց, որ դրանք ժամանակավոր դժվարություններ են. «Դրանցից մեկի օրինակով ես պարզաբանեցի, որ, օրինակ, «Արմենալ»–ի դեպքում մինչեւ առաջին եռամսյակը պահպանվում էր արտաքին շուկաների որոշակի սահմանափակում՝ պայմանավորված նրանով, որ բաժնետերերի հետ կապված որոշակի սանկցիոն միջոցառումներ կային դրսի շուկաներում, դրանք սակայն արդեն ըստ էության հանված են, 4-րդ ամսավա ցուցանիշը վկայում է, որ նրանք շարունակում են ընդլայնվել։ Հաջորդ ամսիսների համար ակնկալում ենք ավելի բարձր ցուցանիշներ եւ այն դիրքերում, որտեղ ունեինք ժամանակավոր նվազեցումներ, ունենք վերականգնման միտումներ»։

YEREVAN. – The National Statistical Committee’s indicator for economic growth in the first quarter of 2019 shows that structural changes have taken place in the economy. The Minister of Economic Development and Investments of Armenia, Tigran Khachatryan, on Thursday told this to reporters.
“By sum of the first four months of 2019, we [Armenia] have a 7% economic activity,” he said. “The National Statistical Committee’s indicator for economic growth in the first quarter of 2019 shows that structural changes have taken place in the economy, and the number of economic growth is higher than the economic activity. The number of quarterly economic growth was 7.1%, and the fourth-month economic activity—9.2%. The economic activity for four months was 7%.”
Also, the minister expressed confidence that there will be a 7% economic growth for the six months of the year.
But to the remark that there is a drop in Armenia’s exports and imports, Khachatryan expressed a view that these are temporary difficulties.
“We expect higher indicators for next months,” he added, in particular. “And we have trends of recovery at positions where we had temporary drops.”