Ապացույցներն այն մասին, որ Իրանը պատասխանտու է Պարսից ծոցում նավթային տանկերների եւ խողովակաշարերի վրա վերջերս տեղի ունեցած հարձակումների համար, ՄԱԿ ԱԽ-ին կներկայացվեն արդեն հաջորդ շաբաթ: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ ազգային անվտանգտության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը, հաղորդում է Guardian.-ը:
Ավելի վաղ նա ասել էր, որ Իրանը գրեթե անկասկած պատասխանտու է հարձակումների համար, սակայն ոչ մի ապացույց չէր ներկաայացրել:
«Չեմ կարծում, որ որեւէ մեկը, ով ծանոթ է տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին, անկախ ապացույցներից, կարծում է, որ այդ հարձակումների հետեւում կանգնած է մեկ ուրիշը, բացի Իրանից եւ նրա կամակատարներից», - ասել է Բոլթոնը:
Մայիսի սկզբին ԱՄԷ-ում սաբոտաժի արդյունքում վնասվել էին չորս նավթային տանկերներ:
Նախօրեին Բոլթոնն ասել էր, որ Իրանի կողմից սպառնալիքը չի վերացել, նշելով, որ ԱՄՆ-ի արագ արձագանքը եւ Պարսից ծոց լրացուցիչ զորքերի, ավիակիրների եւ ռմբակոծիչների ուղարկումը կանխող գործոն են դարձել:
Բոլթոնը նաեւ ասել է, որ Իրանը պետք է պատասխանատվություն կրի քաղաքացիական եւ ռազմական օդանավակայանների, նավթային տանկերների եւ Կարմիր ծովում նավագնացության վրա հարձակումների համար, որոնք իրականացվել են Եմենի ապստամբների կողմից:
«Կարծում եմ, որ ճիշտ կլիներ Իրանին պատասխանատվության ենթարկել առանց լրացուցիչ տեղեկությունների՝ նման զենքի տրամադրման կանխատեսելի հետեւանքների պատճառով», - ասել է նա:

Evidence that Iran was behind the recent attacks on oil tankers and pipelines in the Persian Gulf will be presented to the UN Security Council next week, said US National Security Advisor John Bolton.
Bolton has previously said Iran was almost certainly responsible for the attacks, but without presenting evidence, The Guardian reported.
“I don’t think anybody who is familiar with the situation in the region, whether they have examined the evidence or not, thinks anything other than that these attacks were carried out by Iran or their surrogates,” Bolton told reporters at a briefing ahead of Donald Trump’s state visit to the UK next week.
In early May, four oil tankers in the UAE were damaged by sabotage. Bolton also announced a previously unknown attempt to attack the Saudi oil port of Yanbu.
According to him, the Houthis did not make the drones, but must have got then from somewhere.
“I think it is fair to hold Iran accountable without even further information because of the foreseeable consequences of giving such weapons,” he said. “Before I became national security adviser I said and wrote a lot of things on every subject,” he said. “It is all out there. I believed everything I said at the time and I still do. I am the national security adviser, I am not the national decision maker. The policy we are pursuing is not regime change. That is a fact and everyone should understand that.”