Ղարաբաղի հարցը մեզ համար լուծված է, փակված է արդեն 30 տարի. ժողովուրդը Արցախի հարցը կարգավորել է: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 31-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը:
«Մենք խնդիրը կարգավորել ենք, մեզ պետք է միջազգային ճանաչում որպես անկախ պետություն: Մենք ոչ մի մտահոգություն չունենք, ինչ պետք է արվեր, արվել է, Արցախի ժողովուրդն իր հարցերը լուծել է, միայն մնում է միջազգային ճանաչում: Մնացածը ԱԺ-ն, նախագահը, պատգամավորները կքննարկեն, ոնց ձեռնտու է իրենց երկրին, անկախ պետությանը, այդպես էլ կլինի»,-հայտարարեց Ծառուկյանը:
Ինչ վերաբերում է Արցախը բանակցային սեղան վերադարձնելու հարցին, որի նախաձեռնությամբ հանդես է գալիս ՀՀ վարչապետը, Գագիկ Ծառուկյանն ասաց. «Շատ լավ եմ վերաբերվում: Այո, Արցախը անկախ պետություն է, իրենք միշտ եղել են բանակցության մեջ, հիմա պետք է ավելի օֆիցիալ լինեն, եւ այդ հիմնական խնդիրը լուծված ա»,- նկատեց նա:

YEREVAN. – The Karabakh matter is resolved for us, it’s closed for already 30 years; the people have settled the Artsakh matter. Prosperous Armenia Party (PAP) Chairman—and tycoon—Gagik Tsarukyan, who also heads the “Prosperous Armenia” Faction in the National Assembly (NA), on Friday told this to reporters in parliament.
“We [the Armenian party to the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict] have settled the issue,” Tsarukyan said. “We [now] need [Artsakh’s] international recognition as an independent state. We have no concerns. What needed to be done has been done. The people of Artsakh have resolved their matters; solely international recognition remains. The [Artsakh] NA, President, MPs will discuss the rest; it shall be as how it’s beneficial to their country, independent state.”
As to the matter of returning Artsakh to the negotiating table—and which the prime minister of Armenia has proposed—the PAP leader noted as follows: “I treat [this proposal] very well. Yes, Artsakh is an independent state. They have always been in negotiations. [But] now they should be more official, and that main problem is resolved.”