Ղարաբաղի հարցը մեզ համար լուծված է, փակված է արդեն 30 տարի. ժողովուրդը Արցախի հարցը կարգավորել է: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 31-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը:
«Մենք խնդիրը կարգավորել ենք, մեզ պետք է միջազգային ճանաչում որպես անկախ պետություն: Մենք ոչ մի մտահոգություն չունենք, ինչ պետք է արվեր, արվել է, Արցախի ժողովուրդն իր հարցերը լուծել է, միայն մնում է միջազգային ճանաչում: Մնացածը ԱԺ-ն, նախագահը, պատգամավորները կքննարկեն, ոնց ձեռնտու է իրենց երկրին, անկախ պետությանը, այդպես էլ կլինի»,-հայտարարեց Ծառուկյանը:
Ինչ վերաբերում է Արցախը բանակցային սեղան վերադարձնելու հարցին, որի նախաձեռնությամբ հանդես է գալիս ՀՀ վարչապետը, Գագիկ Ծառուկյանն ասաց. «Շատ լավ եմ վերաբերվում: Այո, Արցախը անկախ պետություն է, իրենք միշտ եղել են բանակցության մեջ, հիմա պետք է ավելի օֆիցիալ լինեն, եւ այդ հիմնական խնդիրը լուծված ա»,- նկատեց նա:

Для нас карабахский вопрос решен, он закрыт уже 30 лет. Народ урегулировал арцахский вопрос. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 31 мая глава партии «Процветающая Армения», руководитель ее парламентской фракции Гагик Царукян.  «Мы урегулировали вопрос, нам нужно международное признание Карабаха, как независимого государства. Что надо было, то было сделано. Народ Арцаха свои вопросы решил, остается лишь международное признание. Все остальное обсудят НС, президент, депутаты. Как выгодно их стране, независимому государству, так и будет», - заявил Царукян.
Что касается вопроса возвращения Карабаха за стол переговоров, Царукян отметил: «Да, Арцах – независимое государство, они всегда были в переговорном процессе. А сейчас должны быть более официально, и эта основная проблема решена».