Օրենքը թույլ չի տալիս միեւնույն թեկնածուին երկրորդ անգամ ներկայացնել իրավասու նույն մարմինը: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 31-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշել է «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը՝ խոսելով ՍԴ անդամի պաշտոնում Վահե Գրիգորյանի թեկնածության առաջադրման մասին։
«Տվյալ պարագայում նախագահն երկու անգամ ներկայացրեց նույն անձին, եւ դա մեր կարծիքով օրենքի խախտում է, որովհետեւ օրենքում հստակ գրված է: Եվ դա մեզ հուշում է այն փաստարկը, որ դատական իշխանությունը փորձ էր անում հենց օրենսդրական փոփոխության միջոցով այդ նոր բառը հանել օրենքի մեջից եւ մենք կարողացանք հաջողությամբ տապալել այդ փորձը: Այս տրամաբանության շրջանակներում հենց դա ճնշում է նախագահի լիազորությունների նկտմամբ, իսկ նախագահն էլ չպետք է տուրք տա ճնշումներին եւ օրենքի խախտմամբ թեկնածու չպետք է ներկայացներ»,-ասաց նա:
Տարոն Սիմոնյանի խոսքով, այն, որ բոլոր թեկնածուներին, որոնք համապատասխանում էին օրենքով սահմանված չափանիշներին, քաղաքական մեծամասնությունը մերժեց, այստեղ մնում է մի բան մտածել, որ իրենց ուզում են բացառապես իրենց քաղաքական կողմորոշում ունեցող թեկնածուին առաջ տանել:
«Սահմանադրական դատարանի դատավորը պետք է ապաքաղաքական անձ լինի:
Ես հիմա խոսում եմ որպես Տարոն Սիմոնյան պատգամավոր, խմբակցությունում դեռեւս քննարկումներ չեն եղել, թե ինչպես են քվեարկություն անցկացնելու, բայց չեմ կարծում, որ մենք տարբերակվող կարծիքներ կունենանք»,-ասաց նա:

Закон не позволяет, чтоб один и тот же компетентный орган представлял одну и ту же кандидатуру во второй раз.  Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 31 мая депутат от партии «Светлая Армения» Тарон Симонян, комментируя выдвинутую президентом Армении Арменом Саркисяном на пост судьи КС кандидатуру Ваге Григоряна.
«В данном случае президент два раза представил одного и того же человека, и это нарушение закона, потому что в законе это четко оговорено. Судебная власть пыталась при помощи законодательного изменения убрать из закона это новое слово, и мы сумели удачно сорвать эту попытку. В рамках данной логики это является давлением в отношении полномочий президента, а последний не должен был поддаться давлениям и выдвгать кандидата с нарушением закона», - заявил Симонян.
По его словам, политическое большинство, отклонив всех предыдущих кандидатов, соответствующих установленным законом стандартам, дает повод задуматься над тем, что оно хочет продвинуть своего кандидата.
«Судья КС должен быть аполитичным», - подчеркнул депутат, добавив при этом, что в их фракции пока не было обсуждений относительно того, как они проголосуют. «Но не думаю, что у нас будут отличающиеся мнения», - сказал он.