Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին անվանել է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ մերձարեւելյան հակամարտության կարգավորման նախագիծը որպես դավադրություն Պաղեստինի եւ իսլամական պետությունների դեմ: Այդ մասին ասվում է ուրբաթ Իրանի նախագահի կայքում հրապարակված ուղերձում՝ ուղղված սաուդյան Մեքքայում Իսլամական համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի մասնակիցներին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Դարի գործարքը (պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորման ծրագիրը, որը Թրամփը մտադիր է առաջարկել) դավադրություն է՝ ուղղված Պաղեստինի ժողովրդի գործը ոչնչացնելուն, շրջափակմանը եւ բոլոր իսլամական երկրների նկատմամբ ագրեսիային նպաստելուն»,-ասվում է Հասան Ռոուհանիի ուղերձում: Այդ ծրագիրը զրկում է պաղեստինցիներին ինքնորոշման եւ սեփական պետություն կառուցելու իրավունքից, հավելել է Իրանի նախագահը: Նա կոչ է արել բոլոր իսլամանական պետություններին համագործակցել եւ աջակցել Պաղեստինի ժողովրդին:
Մի շարք արաբական ԶԼՄ-ների պնդմամբ, Թրամփի վարչակազմի կողմից մշակվող մերձարեւելյան հակամարտության կարգավորման ծրագիրը նախատեսում է ստեղծել Պաղեստինի Պետությունը Հորդանան գետի Արեւմտյան հատվածի մեծամասնության ուղղությամբ: Ընդ որում՝ այդ տարածաշրջանում հրեական բնակավայրերի մեծամասնությունը, որոնք զբաղեցնում են Արեւմտյան ափի շուրջ 10 տոկոսը, պետք է պահպանվեն: Բացի այդ, ԱՄՆ-ը մտադիր է համարել Արեւմտյան Երուսաղեմը որպես հրեական պետության մայրաքաղաք, իսկ պաղեստինյան մայրաքաղաք՝ Արեւելյան Երուսաղեմի առանձին հատվածները: Ըստ Վաշինգտոնի՝ Երուսաղեմի կենտրոնական մասը՝ Հին քաղաքը, որում գտվում է Իսլամի սրբատեղիներից մեկը՝ Ալ-Աքսա մզկիթը, պետք է համարվի որպես Իսրայելի տարածք, սակայն գտնվում է իսրայելացիների, պաղեստինցիների, Հորդանանի եւ որոշ այլ պետությունների համատեղ ղեկավարման ներքո:

Президент Ирана Хасан Роухани назвал план урегулирования ближневосточного конфликта, который намерен выдвинуть президент США Дональд Трамп, заговором против Палестины и исламских государств. Об этом говорится в опубликованном в пятницу на сайте иранского президента его послании участникам проходящего в саудовской Мекке саммита Организации исламского сотрудничества (ОИС), передает ТАСС.
«Сделка века (план урегулирования палестино-израильского конфликта, который намерен предложить Трамп) является заговором, направленным на то, чтобы уничтожить дело народа Палестины, способствовать оккупации и агрессии в отношении всех исламских государств», - говорится в послании Хасана Роухани. Этот план лишает палестинцев права на самоопределение и создание собственного государства, добавил президент Ирана. Он призвал все исламские страны к сотрудничеству и поддержке народа Палестины.
Как утверждает ряд арабских СМИ, план урегулирования ближневосточного конфликта, разрабатываемый администрацией Трампа, предусматривает создание Государства Палестина на большей части Западного берега реки Иордан. При этом большинство еврейских поселений в этом регионе, которые занимают около 10% территории Западного берега, должны быть сохранены. Кроме того, США намерены считать Западный Иерусалим столицей еврейского государства, а столицей палестинского - лишь отдельные части Восточного Иерусалима. По мнению Вашингтона, центральная часть Иерусалима, Старый город, в котором находится и одна из главных святынь ислама - мечеть Аль-Акса, должна считаться частью Израиля, но находиться под совместным управлением израильтян, палестинцев, Иордании и некоторых других государств.