6500 քմ կանաչապատ տարածք, լուսային էֆեկտներով շատրվանների ինքնատիպ կոմպոզիցիա, ժամանակակից մանկական խաղահրապարակներ եւ զբոսանքի գոտիներ. այսօր՝ հուլիսի 1-ին, մայրաքաղաքի գլխավոր պողոտայի՝ Սարյան փողոց-Մաշտոցի պողոտա միջանկյալ հատվածում գտնվող զբոսայգին («Մալիբու» սրճարանին հարակից) տոնական էր եւ բազմամարդ։ Վերակառուցման լայնածավալ աշխատանքների ավարտից հետո կայացավ զբոսայգու պաշտոնական բացումը։ Օրը պատահական չէր ընտրված՝ զբոսայգին «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նվերն էր երեխաներին (ֆոտոռեպորտաժ
Զբոսայգու բացման արարողությանը ներկա էին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, Երեւանի ավագանու անդամներ, «Տաշիր» ընկերությունների խմբի առաջին փոխնախագահ Նարեկ Կարապետյանը, ինչպես նաեւ քաղաքի բնակիչներ, հյուրեր:
Հայկ Մարությանը, այգում շրջելուց հետո, նշեց՝ առաջին անգամ չէ այգում, իսկ համագործակցությունը ի շահ Երեւանի շարունակական է լինելու. «Սա պետություն–մասնավոր համագործակցության շատ լավ օրինակ է, եւ այն դեռ չի ավարտվել, բավական աշխատանքներ կան դեռ առջեւում»։
Քաղաքապետը խոստացավ, որ վերջնարդյունքում երեւանցիները հնարավորություն կունենան Խանջյան փողոցից այգիների միջով հասնել մանկական երկաթուղի։
Նարեկ Կարապետյանն իր հերթին ուրախությամբ նշեց՝ այգին նախատեսված է երեխաների համար, ինչպես նաեւ երեխաների հետ զբոսնելու եւ ժամանակ անցկացնելու համար։ Նրա խոսքով՝ զբոսայգում նաեւ դասական երաժշտություն է հնչելու, սակայն շեշտում է՝ մինչեւ երեկոյան 11–ն է երաժշտությունը միացված լինելու, որպեսզի չխանգարեն երեւանցիներին։
«Տաշիր» ընկերությունների խմբի առաջին փոխնախագահը հավելում է՝ վերակառուցվելու է նաեւ գետնանցումը։ Նարեկ Կարապետյանն ընդգծում է՝ այգու վերակառուցման ավարտական փուլում է որոշում կայացվել իրականացնել նաեւ գետնանցումի վերակառուցումը. «Անցման այն մակարդակը, որ կա, չէր կարող համատեղվել այն մակարդակի հետ, որ կա այգում։ Այգին թելադրեց, որ ներդրումային ծրագիրը շարունակվի եւ վերակառուցվի նաեւ գետնանցումը»։ Նա խոստանում է՝ կմտածեն հետաքրքիր ձեւաչափ, որպեսզի գետնանցումում իրենց հանգիստը կազմակերպեն նաեւ ձմռանը։
Բացման հանդիսավոր արարողության ընթացքում հյուրերին ներկայացվեց հագեցած ժամանցային ծրագիր: Զբոսայգու գլխավոր բեմահարթակից ելույթ ունեցան մանկական ստեղծագործական խմբեր: Խաղահրապարակում կազմակերպվել էր մանկական հեծանվային մրցավազք: Միջոցառումն ավարտվեց հայկական էստրադայի աստղերի մասնակցությամբ տոնական համերգով եւ հրավառությամբ:
«Նոր Երեւան» համալիրի ընդհանուր տարածքը, որը զբաղեցնում է 20 000 քմ,  կանաչապատվել է: Զբոսայգում տնկվել են մոտ տասը հազար տնկիներ, այդ թվում՝ ծառեր, թփեր, ծաղիկներ եւ տարբեր տեսակի այլ բույսեր: Ամբողջ տարածքը հագեցած է տեսախցիկներով, ինչպես նաեւ լուսավորման ժամանակակից լուծումներով։ Զբոսայգու բարեկարգման գլխավոր շեշտադրումը եռաչափ պրոյեկցիայով ցայտող շատրվանների անսամբլն է, որը թույլ է տալիս ստեղծել պատկերներ եւ անցկացնել ջրալուսային էֆեկտներով շոուներ երաժշտական ուղեկցությամբ: Մայրաքաղաքում նմանը չունեցող այս շատրվանները բաղկացած են 600 ջրային շիթերից, որոնք ցայտում են մինչեւ 90 մետր բարձրությամբ եւ բարդ տեխնիկական շոուներ ու հնարքներ ստեղծելու հնարավորություն տալիս: Բացի այդ, այցելուների հարմարավետության համար համալիրի տարածքում բացվել են հանրային սննդի կետեր՝ սրճարան եւ ռեստորան:
Սարյան-Մաշտոց հատվածում գտնվող նոր հանգստի գոտու բարեկարգման աշխատանքներն սկսվել են 2015 թվականին: Շինարարության նախաձեռնողը եւ հովանավորը «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամն է, որի հիմնադիր նախագահը Սամվել Կարապետյանն է: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 15 մլն ԱՄՆ դոլար։

Озелененная территория площадью 6500 кв. метров, самобытная композиция фонтанов со световыми эффектами, современные детские игровые площадки и прогулочные зоны: 1 июня в парке, расположенном между улицей Сарьяна и главным проспектом армянской столицы  Маштоца (близ кафе «Малибу»), царила праздничная атмосфера, и было многолюдно.  После завершения широкомасштабных работ по реконструкции состоялось официальное открытие парка.  Этот день был выбран не случайно: парк стал подарком детям от группы компаний «Ташир» (фоторепортаж).
На церемонии открытия парка присутствовали вице-премьер Армении Тигран Авинян, мэр Еревана Айк Марутян, члены Совета старейшин армянской столицы, первый вице-президент группы компаний «Ташир» Нарек Карапетян, а также жители и гости столицы.
После прогулки по парку Айк Марутян отметил, что он не впервые находится в парке, а сотрудничество в интересах Еревана будет регулярным.
«Это прекрасный пример сотрудничества между государством и частным сектором, и оно пока не завершилось. Впереди еще достаточно работ», - отметил мэр Еревана.
Он пообещал, что в конечном итоге ереванцы получат возможность дойти от улицы Ханджяна до детской железной дороги, прогуливаясь по паркам.
В свою очередь Нарек Карапетян с радостью отметил, что парк предусмотрен для детей, а также для прогулок и времяпровождения с детьми. По его словам, в парке будет звучать классическая музыка, при этом Нарек Карапетян подчеркнул, что музыка будет включена до 23:00, чтобы не мешать ереванцам.
Первый вице-президент группы компаний «Ташир» добавил, что будет отремонтирован также подземный переход. Нарек Карапетян подчеркнул, что решение о ремонте подземного перехода было принято на завершающем этапе работ по реконструкции парка.
«Нынешний уровень перехода не мог совмещаться с тем уровнем, на котором реконструирован парк. Парк сам продиктовал, что инвестиционная программа должна быть продолжена и отремонтирован также подземный переход», - сказал он.
Нарек Карапетян пообещал, что они придумают интересный формат, чтобы организовать отдых также зимой.
В ходе торжественной церемонии открытия гостям представили насыщенную развлекательную программу.  На главной сцене парка выступили детские творческие коллективы. На детской площадке состоялся детский велопробег. Мероприятие завершилось праздничным концертом с участием армянских эстрадных звезд и фейерверком.
Общая территория комплекса «Новый Ереван», которая составляет 20 000 кв. м., была озеленена. В парке посадили около 10 тысяч саженцев, в том числе и деревья, кусты, цветы и другие виды растений.
На всей территории установлены видеокамеры, кроме того парк оснащен современными световыми решениями.
Основной акцент благоустройства парка сделан на ансамбле фонтанов с трехмерной проекцией, позволяющем создавать изображения и проводить световые шоу с музыкальным сопровождением. Эти фонтаны не имеют аналогов в столице. Они состоят из 600 водных струй, которые поднимаются на высоту до 90 м и предоставляют возможность для проведения сложных высокотехнологичных шоу и эффектов.
Кроме того для удобства посетителей на территории комплекса открылись точки общественного питания: кафе и ресторан.
Работы по благоустройству новой зоны для отдыха начались в 2015 году. Инциатором и спонсором строительства стал благотворительный фонд «Ташир», президентом-основателем которого является Самвел Карапетян. Общая стоимость программы составила 15 млн. долларов США.