Ցավոք սրտի, ԱԳՆ-ն վաղուց պետք է նման արձագանքներով հանդես գար, այլ ոչ թե այն ժամանակ, երբ դանակը հասնում է ոսկորին: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը` անդրադառնալով ԱԳՆ երեկվա հայտարարությանը, որում կոշտ քննադատվում էին Ադրբեջանի քայլերը՝ իրավիճակը սրելու ուղղությամբ։
«Ցավոք սրտի ԱԳՆ-ն վաղուց պետք է նման արձագանքով հանդես գար, այլ ոչ թե այն ժամանակ, երբ դանակը հասնում է ոսկորին եւ Հայաստանի իշխանությունները շատ մեծ հույսեր չպետք է կապեին պաշտոնական Բաքվի հետ բանակցություններ վարելու հետ: Պարոն Փաշինյանը, չակերտավոր ասած, հիացած խոսում էր Ալիեւի կիրթ լինելու մասին, իր ու Ալիեւի Դուշանբեում վերելակային դիվանագիտության մասին, Զոհրաբ Մնացականյանի տարօրինակ մի քանի ժամյա հանդիպումները Էլմար Մամեդյարովի հետ Փարիզում, դրա համար մարդ պետք է պատմություն գիտենա եւ իրականությունից չկտրվի, որպեսզի հիմա չհայտնվի այսպիսի իրավիճակում»,- ասաց նա:
Քաղաքագետի կարծիքով` Ադրբեջանի հետ ամեն անգամ, այսպես ասած, «ֆլիրտը» շատ ծանր հետեւանքներ է ունենալու հայկական կողմերի համար, քանի որ հայ պաշտոնյաների գովերգումները Բաքվում ընդունում են որպես թուլություն հայկական կողմից:
«Այո, հայկական կողմերը չեն ուզում պատերազմ, բայց միեւնույն ժամանակ չպետք է վախենան պատերազմից, իսկ մենք միշտ պետք է պատրաստ լինենք Ադրբեջանին համարժեք պատասխան տալու եւ այս առումով ԱԳՆ-ն դեռ վաղուց պետք է նման կոշտ ձեւով աձագանքեր Ադրբեջանի սադրանքներին: Քանի դեռ մենք լռում ենք, դրանից օգտվում է Ադրբեջանը»,- հավելեց նա:
Գագիկ Համբարյանի խոսքով` պատերազմի հավանականությունը միշտ էլ առկա է, հատկապես 2016 թվականի ապրիլյան դեպքերից հետո. «Երբ Ադրբեջանը հասկանա, որ ինքը 100 տոկոսով կարող է հաղթանակ տանել, բացարձակ որեւէ մեկի կարծիքը հաշվի չառնելով՝ նախահարձակ կլինի, Ադրբեջանի համար ընդամենը մեկ խնդիր կա` ինքն իր մեջ երաշխիքներ ունենա, որ կհաղթի, քանի որ պարտությունը կնշանակի ալիեւյան կլանի կրախ, իշխանության կորուստ, որը ծայրահեղ հետեւանքներ կունենա Ալիեւի ընտանիքի եւ նրա շրջապատի վրա»:
Նշենք, որ երեկ երեկոյան ԱԳՆ-ն հայտարարություն էր տարածել՝ խստորեն քննադատելով Ադրբեջանի վերջին օրերի գործողությունները:

YEREVAN. – The Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Armenia should have made such a response long ago, and not when it’s intolerable any more. Political scientist Gagik Hambaryan told this to Armenian News-NEWS.am commenting on Saturday’s MFA statement that strongly criticizes Azerbaijan’s steps toward aggravating the situation.
“The authorities of Armenian shouldn’t have placed great hopes on conducting negotiations with Baku,” he added, in particular. “Man should know history.”
In Hambaryan’s view, each and every “flirting” with Azerbaijan will have major consequences for the Armenian parties to the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict, since the praising by Armenian officials is considered in Baku as a weakness of the Armenian party.
“The Armenian sides don’t want war, but at the same time they shouldn’t be afraid of war,” he added. “And we [the Armenian sides] should always be ready to give Azerbaijan an equivalent response. And in this respect, the MFA [of Armenia] should have long ago responded in such a harsh manner to Azerbaijan’s provocations. As long as we are silent, Azerbaijan is using it.”
In Gagik Hambaryan’s words, there is always a possibility of war, especially after the events of April 2016.
“When Azerbaijan realizes that it can achieve victory [in the war] by 100 percent, it will be attacking without taking absolutely anyone’s view into account,” he added, above all.
As reported earlier, the Armenian MFA on Saturday issued a statement severely criticizing Azerbaijan’s recent actions.